wielka brytania

Szkocja szlakiem whisky 8 dni

Pełna smaków wyprawa przez ojczyznę bursztynowego trunku!

slow travel | Podróże kulinarne

Zapraszamy do Szkocji!

Zapraszamy Was do najpiękniejszego zakątka Wysp Brytyjskich, w którym czas płynie inaczej, a owiec jest więcej niż ludzi. Odwiedzimy destylarnie w regionach Lowlands i Highlands oraz jedyną destylarnię na wyspie Mull, skąd pochodzi dymna w smaku odmiana tego trunku. Dowiemy się jak wygląda produkcja whisky, poznamy historie rodzin, które zajmują się destylacją i oczywiście będziemy sporo próbować! Wybierzemy się też na rejs na Wyspę Staffa, gdzie będziemy mieli szansę podejrzeć życie uroczych maskonurów oraz na Wyspy Treshnish słynące z dzikiej przyrody. Pokonamy Złośliwą Górę, przejedziemy przez przepiękną Dolinę Łez i odwiedzimy najpiękniejsze szkockie miasta – Edynburg i Glasgow, choć zboczymy trochę z typowo turystycznego szlaku. Będzie też szansa, by wziąć udział w festiwalu inspirowanym kulturą celtycką. Spróbujemy haggisa i będziemy sporo rozmawiać o kuchni oraz oczywiście o whisky! Zapraszamy w kulinarną podróż szlakiem słynnego szkockiego trunku!

Dostępne terminy i ceny

 • Nowe terminy na 2023 już wkrótce! Interesuje Cię ten wyjazd i chcesz zorganizować go prywatnie? Napisz do nas!
 • Wyloty z Gdańska, Krakowa, Modlina i Poznania
 • Cena od 7890 zł/os (szczegóły w zakładce Cena i Świadczenia)

 • Minimalna liczba Uczestników: 8 osób
 • Maksymalna liczba Uczestników: 14 osób
 • Wyjazd realizowany pod opieką pilota
AUTORSKI PROGRAM KRISA ZBORAŁY
DEGUSTACJE WHISKY Z RÓŻNYCH REGIONÓW

REJS NA WYSPY MULL, STAFFA I TRESHNISH
EDYNBURG I GLASGOW POZA SZLAKIEM
NAJPIĘKNIEJSZE WIDOKI W SZKOCJI

POZNAJ SZCZEGÓŁY WYJAZDU!

Szkocja szlakiem whisky

Program ramowy wyjazdu Szkocja szlakiem whisky

Kliknij i rozwiń program!

Zbiórka na wybranym lotnisku, odprawa i przelot do Edynburga. Transfer do hotelu lub pensjonatu, zakwaterowanie i wyjście na spacer po mieście. Zajrzymy n.in. na Princess Street – główną arterię miasta, przy której znajduje się Pomnik Scotta, zabytkowy Dworzec Waverley oraz słynny hotel Balmoral.

Tego dnia wybierzemy się też na obiad do zaprzyjaźnionej knajpki, w której serwują znakomity haggis. Haggis, to potrawa narodowa i to taka, o której piszą poeci i która ma swój dzień w szkockim kalendarzu!

Na koniec zejdziemy do Mary King’s Close – zaułka skrytego w podziemiach Edynburga, pełnego tajemniczych historii i lokalnych legend. 

Wieczorem będzie czas na obiadokolację w jednej z restauracji Edynburga (średni koszt obiadokolacji w Edynburgu to ok. 20 GBP). Jeśli będziecie mieli ochotę, to po kolacji wybierzemy się do tradycyjnego szkockiego pubu

Uwaga! W zależności od godzin lotu, program zostanie zrealizowany pierwszego lub ostatniego dnia wyjazdu.

Po śniadaniu wyruszymy na dalsze zwiedzanie Edynburga, tym razem połączone z degustacją najsłynniejszego ze szkockich trunków. 

Czeka nas spacer przez stare i nowe miasto: przejdziemy przez słynną Royal Mile – prawdziwą oś starego miasta, która łączy położoną na wzgórzu majestatyczną twierdzę z Holyrood Palace. To tu znajduje się Katedra św. Idziego z charakterystyczną wieżą w kształcie korony. Zwiedzimy Pałac Holyrood – szkocką rezydencję rodziny królewskiej i wejdziemy na wzgórze Arthur’s Seat, z którego roztacza się bajeczna panorama Edynburga i zatoki Forth. Jeśli nam się uda, zajrzymy na sesję szkockiego Parlamentu i wybierzemy się na spacer śladami J.K. Rowling, która właśnie tutaj pisała historię czarodzieja z błyskawicą na czole. Poznamy też bardziej tajemniczą stronę Edynburga – nawiedzony cmentarz Greyfriars oraz Grassmarket – plac gdzie niegdyś palono czarownice.

Po południu czeka nas wizyta w The Scotch Whisky Experience, gdzie dowiemy się sporo o procesie produkcji whisky i zobaczymy największą na świecie kolekcję szkockiej. Następnie jeden z doświadczonych przewodników wprowadzi nas w świat aromatów szkockiej whisky. Na koniec spróbujemy 4 wybornych single maltów z różnych regionów. 

Wieczorem czas na obiadokolację w jednej z restauracji Edynburga. Powrót do hotelu / pensjonatu i nocleg.

W kwietniu będzie możliwość uczestnictwa w Beltane Fire Festival na Wzgórzu Calton. Ten niezwykle efektowny festiwal nawiązuje do celtyckiej tradycji z epoki żelaza, gdy ogniem witano nadchodzące lato.

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Stirling. Po drodze wjedziemy na chwilę do Falkirk, gdzie znajdują się dwie dość nietypowe atrakcje. Jedną z nich są The Kelpies – monumentalne stalowe końskie głowy projektu brytyjskiego rzeźbiarza Andy’ego Scotta, nawiązujące do celtyckich legend. Następnie przejedziemy w okolice Falkirk Wheel, gdzie znajduje się ogromne diabelskie koło, będące jedyną w swoim rodzaju windą dla barek rzecznych. 

Przejazd do Stirling, gdzie na skale nad rzeką Forth góruje zamek, o którym mówiono „Posiadając Stirling, kontrolujesz Szkocję”.  Z Zamku rozciąga się fantastyczna panorama dwóch kontrastujących ze sobą regionów – Highlands i Lowlands. Zwiedzanie Zamku – zobaczymy m.in. renesansowy Pałac, Wielki Hall czy “Głowy ze Stirling”. 

Ze Stirling pojedziemy do malowniczego Luss położonego nad największym szkockim jeziorem Loch Lomond i dalej – przez Inveraray do miasteczka portowego Oban. Znajduje się tu jedna z najmniejszych destylarni w Szkocji, którą odwiedzimy. Będzie czas na historie o bursztynowym trunku i oczywiście na degustację.

Po śniadaniu przeprawa promem z Oban do Craignure na Wyspie Mull, położonej w archipelagu Hebryd Wewnętrznych. Z portu pojedziemy do urokliwego miasteczka Tobermory, gdzie odwiedzimy jedyną działającą destylarnię na wyspie. Po drodze zatrzymamy się na kilku punktach widokowych, na których przekonamy się, że Wyspa Mull ma to wszystko, co w Szkocji najpiękniejsze!

W czasie wizyty w destylarni poznamy burzliwą historię Tobermory. Będzie też okazja, aby posmakować wyspiarskiej whisky produkowanej tradycyjną metodą liczącą sobie ponad 200 lat. I to posmakować prosto z beczki! Nie zapomnijcie też o ciepłym ubraniu, bo w piwnicach utrzymywana jest stała, niezbyt wysoka temperatura. 

Z Mull popłyniemy w stronę Wysp Treshnish po drodze wypatrując mieszkańców tutejszych wód. Na chwilę wysiądziemy na Wyspie Lunga, gdzie oprócz oszałamiających krajobrazów będziemy mieli okazję zobaczyć kolonię fok.

Następnie udamy się na bezludną wulkaniczną Wyspę Staffa, która powstała 60 milionów lat temu! Zobaczymy jej charakterystyczne wybrzeże z bazaltowymi kolumnami (nadana przez Wikingów nazwa wyspy “Staffa”, oznacza właśnie “Wyspę Kolumn”), a jeśli będziemy mieli trochę szczęścia zobaczymy urocze maskonury zamieszkujące te tereny. Odwiedzimy też słynną Grotę Fingala, gdzie przepięknie widać heksagonalny przekrój bazaltowych kolumn.

Wieczorem wrócimy na nocleg do Oban. Będzie też czas na obiadokolację w miasteczku. 

Tego dnia trochę się zmęczymy! Po śniadaniu pojedziemy do miasteczka Fort William, położonego malowniczo nad jeziorem Eil, u podnóża “Złośliwej Góry” – Ben Nevis. Stąd wybierzemy się na trekking na Ben Nevis. Wejdziemy na sam szczyt góry zwanej „Złośliwą”, skąd roztacza się wspaniała panorama okolicy!

Zejdziemy do Fort Williams, gdzie będzie przerwa na obiad oraz na coś mocniejszego dla rozgrzewki. Na nocleg wrócimy do Oban.

Po śniadaniu wykwaterowanie. Tego dnia wyruszymy przez malowniczą Dolinę Łez do Glasgow. Glen Coe to miejsce o wyjątkowej urodzie, ale też o wyjątkowo mrocznej historii. Będziemy podziwiać widoki znane nam z filmów i pocztówek. Pojedziemy też wzdłuż wybrzeża Loch Lomond – jeziora położonego w uskoku tektonicznym oddzielającym regiony Highlands i Lowlands. 

Po południu dotrzemy do Glasgow, gdzie wybierzemy się na spacer centralną Buchanan Street i jeśli będzie taka możliwość, zajrzymy do XIX-wiecznego Ratusza. Będzie też trochę czasu wolnego na odpoczynek i obiadokolację. Jeśli będziecie mieli ochotę, wieczorem wybierzemy się do jednego z pubów w centrum miasta.

Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Glasgow – największego miasta Szkocji. To miasto, które swój rozwój zawdzięcza Rewolucji Przemysłowej, a dziś zyskuje nowe oblicze tętniącej życiem nowoczesnej metropolii. Zobaczymy średniowieczną część miasta, nad którą góruje wspaniała Katedra wybudowana w stylu szkockiego gotyku. Na koniec zwiedzimy Necropolis – zabytkowy cmentarz o niezwykłej atmosferze, z którego roztacza się cudowna panorama miasta. 

Wczesnym popołudniem wrócimy już do Edynburga. Wybierzemy się na spacer do Dean Village – dawnej osady młynarzy, położonej nad rzeką Leith. Dziś to najbardziej urokliwa część miasta, do której rzadko zaglądają turyści.

Jeśli będziecie mieli ochotę, ostatni wieczór spędzimy wspólnie w typowym szkockim pubie z muzyką na żywo

Po śniadaniu wykwaterowanie i transfer na lotnisko. Odprawa i przelot do kraju.

Hotele 3* i pensjonaty B&B

Podczas wyjazdu Szkocja szlakiem whisky będziemy zakwaterowani hotelach 3* oraz w typowych brytyjskich pensjonatach typu B&B. W Edynburgu i Glasgow będziemy zakwaterowani w niewielkim oddaleniu od ścisłego centrum miasta, w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej, tak, aby łatwo było dojechać do wszystkich atrakcji. Z kolei w Oban znajdziemy się niemal w samym sercu miasteczka.

W ofercie proponujemy zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z łazienkami, ale jeśli podróżujecie w trójkę, dajcie znać i sprawdzimy możliwość dostawki (warto jednak pamiętać o tym, że w Wielkiej Brytanii rzadko zdarzają się pokoje 3 osobowe z osobnymi łóżkami, najczęściej jest to pokój z łóżkiem małżeńskim i pełnowymiarową dostawką). Istnieje również możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego (szczegóły w zakładce Cena i świadczenia)

Wyżywienie: śniadania

Przykładowe noclegi:

Szkocja szlakiem whisky – terminy i ceny

Termin Wylot z GdańskaWylot z KrakowaWylot z ModlinaWylot z Poznania
02.09-09.09.22
BRAK MIEJSC!
Terminy na 2023 pojawią się w listopadzie / grudniu 2022.
7890 zł/os
(8390 zł/os)
7890 zł/os
(8390 zł/os)
7890 zł/os
(8390 zł/os)
7890 zł/os
(8390 zł/os)
Ewentualne dopłaty:
Dopłata do pokoju 1-osobowego (nie ma możliwości dokwaterowania)1200 zł 1200 zł 1200 zł 1200 zł
Miejsca obok siebie w samolocie i wcześniejsza odprawa on-lineod 130 zł/osod 70 zł/osod 40 zł/osod 40 zł/os
Dodatkowy duży bagaż podręczny o wadze 10 kg + priorytetowe wejście na pokładod 240 zł/sztod 120 zł/sztod 120 zł/sztod 120 zł/szt
Bagaż rejestrowany o wadze 10 kg od 230 zł/sztod 130 zł/sztod 140 zł/sztod 120 zł/szt
Bagaż rejestrowany o wadze 20 kgod 340 zł/sztod 220 zł/sztod 220 zł/szt od 210 zł/szt

Świadczenia zawarte w cenie:

 • Przelot na wybranej trasie wraz z opłatami lotniskowymi (szczegóły w zakładce Przeloty)
 • Mały bagaż podręczny
 • Transfery lotniskowe oraz przejazdy busem podczas realizacji programu 
 • 7 noclegów zgodnie z programem – zakwaterowanie w pensjonatach B&B oraz hotelach 3*
 • Pokoje 2-osobowe z łazienkami
 • 7 śniadań
 • Rejs po Wyspach (Mull, Staffa i Treshnish)
 • Opieka pilota
 • Ubezpieczenie Signal Iduna Europa PLUS (KL do 40.000 €, NNW do 20.000 zł, CHP i bagaż do 2.000 zł)

Cena nie zawiera:

 • Składki na TFP i TFG (po 10 zł/os na każdy z funduszy) zostaną doliczone w ostatnim kroku rezerwacji.
 • Orientacyjny koszt realizacji programu zwiedzania to ok. 200-220 GBP (płatne na miejscu). W tej kwocie zawarte są przejazdy komunikacją miejską w Edynburgu i Glasgow, wstępy do zwiedzanych obiektów (Mary King’s Close, Holyrood Palace, Zamek w Stirling), zwiedzanie oraz degustacje w destylarniach (Whisky Experience – Golden Tour, Destylarnia Oban, Destylarnia Tobermory) oraz lokalny przewodnik w Edynburgu.

Warunki płatności:

Przy zawarciu umowy poprosimy o zaliczkę w wysokości 30% wartości wycieczki. Dopłata do całości na 30 dni przed wyjazdem.

Opcje przelotu

Wyjazd Szkocja szlakiem whisky realizowany będzie z czterech lotnisk w Polsce – Gdańska, Krakowa, Modlina i Poznania.

Godziny lotów

Modlin – Edynburg 07:30-09:10
Edynburg – Modlin 09:35-13:00
Linia lotnicza: Ryanair

Poznań – Edynburg 11:55-13:15
Edynburg – Poznań 13:40-16:50
Linia lotnicza: Ryanair

Gdańsk – Edynburg 20:50-22:20
Edynburg – Gdańsk 22:50-01:55
Linia lotnicza: Wizzair

Kraków – Edynburg 22:35-00:20
Edynburg – Kraków 18:35-22:10
Linia lotnicza: Ryanair

Bagaż

 • RYANAIR – Cena wycieczki zawiera mały bagaż podręczny o wymiarach 40x25x20 cm i wadze do 10 kg
 • WIZZAIR – Cena wycieczki zawiera mały bagaż podręczny o wymiarach 40x30x20 cm i wadze do 10 kg
 • WIĘKSZY BAGAŻ PODRĘCZNY / BAGAŻ GŁÓWNY – Istnieje możliwość wykupienia innych opcji bagażowych – ceny bagażu zależą od przewoźnika, trasy i terminu wycieczki, a dodatkowy bagaż przypisany jest do konkretnej osoby. Ze względów organizacyjnych prosimy o ostateczny wybór opcji bagażu najpóźniej na 4 dni robocze przed planowanym terminem wycieczki – po tym terminie dodanie bagażu on-line może nie być możliwe. Z uwagi na zmieniające się stawki przewoźników, bagaż dodany po wykupieniu rezerwacji, może być droższy niż bagaż wykupiony przy wystawieniu biletu.
 • MIEJSCA W SAMOLOCIE – Z uwagi na zmiany w warunkach bezpłatnej odprawy on-line w liniach lotniczych Ryanair i Wizz Air, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że Klienci z jednej rezerwacji będą w samolocie siedzieć obok siebie. Istnieje możliwość wykupienia gwarancji miejsc obok siebie w samolocie (bez wyboru konkretnych miejsc).
 • KARTY POKŁADOWE – Zgodnie z warunkami odprawy on-line karty pokładowe będą dostępne na 24-48 godzin przed planowanym lotem (w zależności od linii lotniczej). Dla osób, które wykupią miejsca w samolocie, możliwe będzie wcześniejsze wystawienie kart pokładowych.

Inne informacje

 • Jeśli interesuje Cię inny port wylotu lub rezerwacja pakietu bez przelotu, poprosimy o kontakt.
 • Zmian w wycieczkach opartych o loty rejsowe można dokonać w zakresie, na jaki pozwala przewoźnik (dotyczy osób, które zakupiły przelot przez nasze biuro podróży).

Ubezpieczenie

Podczas wyjazdu Uczestnicy są objęci ubezpieczeniem Signal Iduna Europa PLUS. Pakiet zawiera ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL do 40.000 €), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW do 20.000 zł), bagażu (do 2.000 zł), a także ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych (CHP). Nasze ubezpieczenie Signal Iduna zostało rozszerzone o leczenie chorób spowodowanych przez Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 i ich mutacje.

Istnieje również możliwość skorzystania z opcji zwiększenia kwoty ubezpieczenia. Polecamy również dokupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Obejmuje ono rezygnację z powodu wypadków losowych oraz w przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID19.

 • Ubezpieczenie MAX – rozszerzenie pakietu podstawowego. Pakiet MAX zawiera ubezpieczenie KL do 60.000 €, NNW do 20.000 zł, OC do 40.000 €, bagażu do 3.000 zł, CHP oraz kwarantannę w kraju docelowym do kwoty 1.000 € – dopłata +50 zł;
 • Ubezpieczenie KR – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki z ochroną rozszerzoną o COVID-19 i kwarantannę – dopłata +5 % wartości wycieczki;
 • Ubezpieczenie KRCHP – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki dla osób przewlekle chorych z ochroną rozszerzoną o COVID-19 i kwarantannę – dopłata +6 % wartości wycieczki.

Pełne warunki ubezpieczenia znajdziecie w zakładce Dokumenty Biura.

Praktyczne informacje

 • Do wjazdu do Wielkiej Brytanii niezbędny jest paszport ważny podczas całego pobytu na terenie kraju (nie ma możliwości wjazdu na dowód osobisty!). Przy wyjazdach turystycznych nie jest wymagana wiza.
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, ale wszystkie punkty programu zostaną zrealizowane.  
 • Organizacja Beltane Fire Festival nie została jeszcze potwierdzona, a jego potwierdzenie zależy od ewentualnych obostrzeń związanych z COVID-19. 
 • Degustacje whisky są możliwe jedynie dla osób pełnoletnich.
 • Transfery lotniskowe odbywają się busikiem do wyłącznej dyspozycji naszej grupy, przy zachowaniu wszelkich przepisów sanitarnych.
 • Spotkanie z pilotem nastąpi na lotnisku w Polsce lub w Edynburgu po przylocie.
 • W przypadku wylotu we wczesnych godzinach porannych, zamiast śniadania mogą zostać przygotowane pakiety śniadaniowe.
 • Na tydzień przed rozpoczęciem się wyjazdu zostanie wysłane potwierdzenie ze wszystkimi informacjami dotyczącymi zbiórki i przekazania dokumentów.
 • Posiadaczy paszportów tymczasowych mogą obowiązywać inne warunki wjazdowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym – prosimy o kontakt przed dokonaniem rezerwacji.
 • Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie MSZ.
 • W przypadku programów autorskich staramy się, by były realizowane przez ludzi, którzy je stworzyli, jednak czasem zdarzają się wyjątkowe sytuacje. Jeśli okaże się, że autor programu nie może być z Wami podczas wyjazdu, program zrealizuje inna osoba. Oczywiście z podobną pasją i z ogromną wiedzą!

Informacje o COVID-19

Informacje o obostrzeniach z dn. 16.03.22.

Przedstawione wymogi dotyczą osób dorosłych, a jeśli chcecie podróżować z dziećmi, prosimy o kontakt!

 • Przelot do Szkocji – Osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby niezaszczepione są zwolnione z wykonania testu przed przyjazdem.
 • Formularz lokalizacyjny – od 18.03.2022 nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego.
 • Na miejscu –  od 21.03.2022 r. zniesiony zostanie wymóg noszenia maseczek. 
 • Powrót do Polski – Należy okazać negatywny wynik testu na Covid-19. Wynik testu nie może być starszy niż 24 godziny przed przylotem. Test można wykonać na niektórych lotniskach w Polsce – przed odprawą graniczną lub 3 godziny po przylocie (licząc od odprawy granicznej).

Informacje o obostrzeniach będą aktualizowane na bieżąco.

Zarezerwuj wyjazd

Wycieczkę Szkocja szlakiem whisky możesz zarezerwować wypełniając formularz. W krótkim czasie skontaktujemy się z Tobą w sprawie rezerwacji – potwierdzimy Ci wtedy cenę i poprosimy wtedy o więcej danych.

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu!

Szkocja szlakiem whisky – Rezerwacja wyjazdu

Polityka Prywatności