Miasta

Co zobaczyć w Bergamo: najlepsze atrakcje i miejsca do odwiedzenia

Autor Filip Mastek
Filip Mastek29.12.20236 min.
Co zobaczyć w Bergamo: najlepsze atrakcje i miejsca do odwiedzenia

Bergamo co zobaczyć to piękne włoskie miasto, które zachwyca turystów swoim urokiem i bogactwem zabytków. Wzgórze Città Alta z historycznym centrum, bazylika Santa Maria Maggiore czy twierdza to tylko niektóre z licznych atrakcji. Spacer Aleją Sentierone z widokiem na Alpy to prawdziwa gratka dla turystów.

Kluczowe wnioski:
  • Zwiedzanie Bergamo warto zacząć od historycznego centrum na wzgórzu Città Alta, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki.
  • Bazylika Santa Maria Maggiore uznawana jest za jeden z najwspanialszych przykładów architektury wczesnego renesansu we Włoszech.
  • Panorama Bergamo i Alp z Alei Sentierone zapiera dech w piersiach i jest niezapomnianym elementem wycieczki.
  • Piazza Vecchia to główny plac Starego Miasta, który tętni życiem i kawiarnianymi ogródkami.
  • Warto też zwiedzić pozostałości średniowiecznej twierdzy z czasów weneckich.

Najlepsze miejsca w Bergamo

Bergamo to urokliwe włoskie miasto, które zachwyca turystów bogactwem zabytków i malowniczymi widokami. Największą atrakcją jest położone na wzgórzu historyczne centrum - Città Alta, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki Bergamo. To tam koniecznie trzeba się wybrać, aby poznać prawdziwy czar tego miasta.

Zabytkowe centrum Bergamo Alta

Sercem Bergamo jest położona na wzgórzu dzielnica zwana Città Alta, czyli Górne Miasto. Jest ona otoczona potężnymi, średniowiecznymi murami i wieżami, a jej układ urbanistyczny sięga czasów rzymskich. Można tam podziwiać wąskie, brukowane uliczki, renesansowe pałace, kościoły i klasztory. Nie brakuje też urokliwych placyków z klimatycznymi kafejkami.

Zwiedzanie tej wyjątkowej dzielnicy warto rozpocząć od głównego placu - Piazza Vecchia. Mieści się tam niezwykły, gotycki Palazzo della Ragione z charakterystyczną wieżą zegarową. W pobliżu znajduje się też bazylika Santa Maria Maggiore z przepięknymi renesansowymi portalami.

Piazza Vecchia i Palazzo della Ragione

Piazza Vecchia to serce historycznej dzielnicy Bergamo Alta. Ten nieregularny, brukowany plac otaczają renesansowe i barokowe pałace. Wznosi się tam również ratusz - Palazzo della Ragione z wieżą Torre del Comune. Pod jego arkadami mieszczą się klimatyczne kafejki i restauracje, które tętnią życiem od rana do wieczora.

Budynek ratusza zbudowany został na przełomie XII i XIII wieku, kiedy Bergamo znajdowało się pod panowaniem Wenecji. Wewnątrz na uwagę zasługuje Sala della Giunta z interesującymi freskami.

Katedra Santa Maria Maggiore

Jednym z najważniejszych zabytków Bergamo Alta jest bazylika Santa Maria Maggiore usytuowana tuż obok głównego placu - Piazza Vecchia. Świątynia powstała na fundamentach starszych kościołów w XII wieku. Obecnie uznawana jest za jeden z najwspanialszych przykładów architektury wczesnego renesansu we Włoszech.

Wnętrze bazyliki zachwyca przestronnością i bogatą dekoracją. Zobaczyć tam można XV-wieczne freski autorstwa Lorenzo Lotto oraz wykonany z brązu ołtarz główny. Na zewnątrz uwagę zwraca fasada zdobiona w marmurowe płyty w dwóch kolorach - czarnym i białym.

Czytaj więcej: Trulli w Alberobello: unikalne włoskie domy z kamienia

Twierdza w Bergamo

W północno-wschodniej części historycznego centrum, na szczycie wzgórza San Vigilio wznosi się potężna twierdza z czasów Republiki Weneckiej. Została ona zbudowana w XVI wieku według projektu słynnego architekta wojskowego - Michele Sanmicheli.

Z tarasów widokowych twierdzy roztacza się fantastyczny widok na całe miasto i otaczające je Alpy. Można stamtąd podziwiać m.in. szczyty Prealp Orobickich z Monte Resegone i Pizzo dei Tre Signori. Z tarasu prowadzi też malownicza Aleja Sentierone będąca jedną z wizytówek Bergamo.

Wjazd kolejką linową z nowego miasta na tarasy widokowe cytadeli to niezapomniane przeżycie i obowiązkowy punkt zwiedzania Bergamo.

Wjazd kolejką na górę Citta Alta

Co zobaczyć w Bergamo: najlepsze atrakcje i miejsca do odwiedzenia

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem, aby dostać się do historycznej części Bergamo, jest skorzystanie z kolejki linowej. Kursuje ona pomiędzy nowym miastem, a tarasami widokowymi cytadeli - wszystko to w zaledwie kilkanaście minut.

Podróż kolejką umożliwia podziwianie roztaczających się stamtąd panoram, na czele z potężną cytadelą, wzgórzami i szczytami Alp Orobickich. To naprawdę niezapomniane wrażenia i zdecydowanie najlepszy sposób na rozpoczęcie zwiedzania Bergamo!

Spacer Aleją Sentierone

Uznawana za jedną z najpiękniejszych alei we Włoszech, malownicza Aleja Sentierone ciągnie się od tarasów widokowych cytadeli aż po serce historycznej dzielnicy Bergamo Alta. Jej długość wynosi ponad 3,5 km, a spacer nią zajmuje około godziny.

Wędrówkę tą ozdabiają liczne zabytkowe pałace i rezydencje, a także ogrody i parki miejskie. Z Alei Sentierone roztaczają się też wspaniałe widoki na Dolinę Seriano i szczyty Alp.

Panorama Bergamo i masywu Alp widziana z tej alei zapiera dech w piersiach i pozostaje na długo w pamięci. Dlatego spacer Sentierone jest absolutnie obowiązkowym punktem pobytu w Bergamo!

Podsumowanie

Bergamo to urocze włoskie miasto, które urzeka turystów mnóstwem zabytków i malowniczymi widokami. Bergamo co zobaczyć - to przede wszystkim położone na wzgórzu historyczne centrum Bergamo Alta, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki. Warto zobaczyć Piazza Vecchia z gotyckim ratuszem, bazylikę Santa Maria Maggiore czy średniowieczną twierdzę.

Co zobaczyć w Bergamo - to także wspaniała panorama miasta i Alp, którą podziwiać można z tarasów widokowych cytadeli i malowniczej Alei Sentierone. Aby dostać się na tarasy warto skorzystać z kolejki linowej kursującej z nowego miasta. Podróż nią to niezapomniane wrażenia.

Zwiedzanie magicznego Bergamo pozwoli poczuć prawdziwy włoski klimat, zakochać się w urokliwej starówce i podziwiać wspaniałe widoki. To miasto ma w sobie mnóstwo uroku i z pewnością jest warte odwiedzenia. Gorąco polecamy je odkryć na własną rękę!

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik po najlepszych atrakcjach Bergamo zachęcił Was do odwiedzenia tego pięknego, włoskiego miasta. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości, z chęcią na nie odpowiemy w komentarzach.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile liter ma alfabet? Lista liter i liczba liter w alfabecie
  2. Cala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii
  3. Bolognese - najlepszy przepis na sos boloński
  4. Bazylika św. Piotra - godziny otwarcia i informacje
  5. Azair loty - Najniższe ceny i najlepsze oferty
Autor Filip Mastek
Filip Mastek

Jestem miłośnikiem górskich wędrówek i ekstremalnych sportów. Na swoim blogu dzielę się doświadczeniami z licznych trekkingów w Alpach, Tatrach i Karkonoszach. Opowiadam o szlakach, sprzęcie, bazach namiotowych. Polecam też atrakcje dla fanów mocnych wrażeń - paralotniarstwo, rafting, skoki bungee. Przewodnik dla aktywnych!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Grotte di Castellana - Najlepsze atrakcje turystyczne
MiastaGrotte di Castellana - Najlepsze atrakcje turystyczne

Jaskinie Grotte di Castellana to niezwykła atrakcja turystyczna w Apulii we Włoszech. Zobacz monumentalne formacje skalne, stalaktyty i podziemne jeziora w tych słynnych jaskiniach krasowych. Przeczytaj o historii i trasach zwiedzania castellana grotte.

Burano - Rajskie Wyspy Laguny Venecja
MiastaBurano - Rajskie Wyspy Laguny Venecja

Burano to malownicza wyspa w Lagunie Weneckiej słynąca z jaskrawych, kolorowych domków. Zobacz niezwykłe zdjęcia i dowiedz się więcej o tradycji koronkarstwa i smacznej kuchni.