Europa

Prowincja Perugia - Piękno Włoskiej Wsi

Autor Teresa Klewek
Teresa Klewek29.12.20238 min.
Prowincja Perugia - Piękno Włoskiej Wsi

Asyż, prowincja Perugia, Włochy to region słynący z malowniczych krajobrazów, urokliwych wiosek i bogatej tradycji. Zachwycają tu zarówno nieskazitelne widoki pagórkowatych pól i winnic, jak i pełne uroku miasteczka z wąskimi, brukowanymi uliczkami. To miejsce, gdzie współczesność przeplata się z dziedzictwem minionych epok, a turyści mogą poczuć prawdziwy, wiejski klimat Italii.

Kluczowe wnioski:
 • Prowincja Perugia słynie z malowniczych pejzaży i urokliwych miasteczek.
 • W regionie można podziwiać pagórkowate pola, winnice i olivowe gaje.
 • W wioskach Umbrii panuje wyjątkowa, wiejska atmosfera.
 • W architekturze i tradycjach widoczne są wpływy minionych epok.
 • To idealne miejsce dla turystów ceniących spokój i włoski klimat.

Prowincja Perugia kryje skarby natury

Prowincja Perugia położona jest w samym sercu Włoch, w regionie Umbria. To pagórkowaty obszar słynący z malowniczych krajobrazów, które zachwycają odwiedzających. Nieskazitelne widoki pól, winnic i gajów oliwnych sprawiają, że prowincja Perugia uchodzi za jedną z najpiękniejszych prowincji Italii.

Na terenie prowincji Perugia znajdziemy wiele obszarów objętych ochroną ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze. Jest tu pięć parków regionalnych oraz rezerwat Monte Tezio górujący malowniczo nad samym miastem Perugia. Rezerwat ten słynie z bujnej roślinności i stanowi ostoję wielu gatunków zwierząt.

Najsłynniejszym symbolem prowincji Perugia jest jezioro Trasimeno - największy akwen w całych Włoszech. Jego tafla o powierzchni 128 km2, otoczona pagórkami i miasteczkami, tworzy zapierające dech w piersiach widoki. Nad brzegiem jeziora rozpościera się Park Regionalny Jeziora Trasimeno, obejmujący wody jeziora i przyległe obszary.

Miłośnicy przyrody z pewnością nie będą zawiedzeni bogactwem krajobrazów prowincji Perugia. Zachwycające widoki oraz liczne rezerwaty sprawiają, że ten zakątek Umbrii to prawdziwy raj natury.

Asyż - klejnot architektury w Umbrii

Asyż to niewielkie miasto położone w prowincji Perugia, które zachwyca od wieków swym urokiem. Jego zaciszne uliczki, place i kościoły tworzą wyjątkową całość, która sprawia, że Asyż uchodzi za jedno z najwspanialszych miast Włoch pod względem zabytków.

Najcenniejsze perełki architektury Asyżu to bazylika San Francesco z XIII wieku mieszcząca szczątki św. Franciszka oraz bazylika Santa Chiara. Ich charakterystyczne fasady zdobią niepowtarzalne freski i rzeźby. Wędrując ulicami miasta można natknąć się także na liczne pałace, kościoły i placówki kultury zachowane w stylistyce średniowiecznej.

Asyż nazywany jest często muzeum na świeżym powietrzu. Gdziekolwiek się nie spojrzy, mija się tu pomniki historii i fantastyczne dzieła sztuki. Oprócz zachwycającej architektury, miasteczko jest także otoczone malowniczym pejzażem pagórków, gajów oliwnych i winnic co sprawia, że Asyż to wymarzone miejsce na urlop w stylu włoskiej sielanki.

Asyż to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, które emanuje zupełnie wyjątkową atmosferą spokoju i zadumy.

Czytaj więcej: Abruzzo Żnin - atrakcje, noclegi, gastronomia

Wiejskie pejzaże w regionie Perugia

Region Perugia szczyci się nie tylko urokliwymi miasteczkami, ale również malowniczym, rolniczym pejzażem. Zachwyca tu harmonijne połączenie przyrody z elementami działalności człowieka: pól, sadów i winnic z położonymi wśród nich urokliwymi wioskami i zagrodami.

Charakterystycznymi elementami krajobrazu są tu pagórkowate pola uprawne, gaje oliwne i winnice ciągnące się aż po horyzont. W oddali wznoszą się sylwetki malutkich wiosek z pięknymi, beżowymi domkami, kościółkami i miejscowymi targowiskami. Do wielu miejscowości prowadzą wijące się serpentynami drogi, a na okolicznych wzgórzach dostrzec można pozostałości średniowiecznych zamków.

Uroki wsi Spello i Todi

Wśród licznych wiejskich miejscowości wyróżniają się zwłaszcza urocze miasteczka Spello i Todi. Spello zachwyca kwiatowymi uliczkami i placykami, a także przepięknymi widokami na okolicę. Z kolei średniowieczny Todi uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast w całych Włoszech, którego urokowi ulegali m.in. Goethe i Freud.

Urok umbryjskich wiosek doceni każdy spragniony wiejskiego spokoju. Malownicze pejzaże i harmonijnie wpisane w nie urokliwe miejscowości sprawiają, że jest to fenomenalna destynacja na relaksujący urlop z dala od miejskiego zgiełku.

Oazy spokoju we włoskiej prowincji

Prowincja Perugia - Piękno Włoskiej Wsi

Choć prowincja Perugia kojarzy się głównie z atrakcjami turystycznymi, kryje ona także wiele ustronnych zakątków, będących prawdziwymi oazami spokoju. Poszukujący chwili wytchnienia od zgiełku docenią lokalne agroturystyki i pensjonaty położone z dala od gwarnych szlaków.

Jednym z takich miejsc jest malownicza Umbria Marittima - południowo-zachodni fragment prowincji obejmujący tereny pagórkowate, porośnięte lasami i winnicami. Usytuowane wśród pól i zielonych wzgórz pensjonaty agroturystyczne i winnice stanowią tu prawdziwą oazę spokoju dla zmęczonych miejskim życiem.

Agroturystyki w regionie Ponad 3500 obiektów
Pensjonaty Ok. 1500 obiektów

Oprócz pensjonatów wiejskich, odpocząć od zgiełku można także w winiarniach i gospodarstwach agroturystycznych, gdzie oprócz zakwaterowania oferują także regionalne posiłki oraz możliwość aktywnego spędzania czasu.

Uroki małych miasteczek Umbrii

Prowincja Perugia słynie nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale i uroczych średniowiecznych miasteczek o niepowtarzalnym uroku. Choć niewielkie, kryją one prawdziwe skarby architektury i świadczą o burzliwej historii regionu.

Wędrując brukowanymi uliczkami tych miasteczek można znaleźć wspaniale zachowane zamki, fortyfikacje, renesansowe pałace i kościoły kryjące dzieła znakomitych artystów. Nie brakuje tu także urokliwych placów, fontann, klimatycznych kafejek i tradycyjnych sklepików z pamiątkami.

Città di Castello i Gubbio

Do najpiękniejszych miasteczek Umbrii należą m.in. średniowieczne, otoczone murami Città di Castello ze wspaniałą katedrą i zamkiem oraz Gubbio z zachwycającą starówką, wąskimi uliczkami i licznymi zabytkami. Oba miasta zachowały swój dawnym blask i emanują niepowtarzalną atmosferą minionych czasów.

Miłośnicy historii i architektury z pewnością będą zachwyceni bogactwem zabytków oraz klimatem małych miasteczek prowincji Perugia. To doskonała okazja do poznania bogatej przeszłości i kultury tego malowniczego regionu Italii.

Tradycje i folklor umbryjskich wiosek

Urokliwe wsie Umbrii oprócz zachwycających krajobrazów kryją także bogatą kulturę, tradycje oraz folklor sięgające często czasów średniowiecza. Jest to z pewnością jeden z najbardziej autentycznych i nieskażonych nowoczesnością regionów Włoch.

Mieszkańcy wiosek prowincji Perugia dbają o pielęgnowanie lokalnych zwyczajów, rękodzieła oraz kuchni. W wielu wsiach odbywają się cykliczne festiwale i uroczystości nawiązujące do dawnych tradycji. Podziwiać tu można regionalne stroje ludowe, słuchać tradycyjnej muzyki i skosztować doskonałych dań kuchni umbryjskiej.

 • Lokalne produkty: oliwa, wino, sery
 • Rękodzieło: hafty, ceramika

Zanurzenie się w wiejskim życiu Umbrii pozwala poczuć wyjątkowy klimat włoskiej prowincji i bliżej poznać jej barwną kulturę. Przesiąknięte tradycją wsie są z pewnością ogromną atrakcją tego malowniczego regionu Włoch.

Podsumowanie

Prowincja Perugia to prawdziwa perła włoskiego regionu Umbria. Zachwyca tu przede wszystkim malowniczy, pagórkowaty krajobraz pól, winnic i gajów oliwnych oraz liczne rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. Nie brakuje jednak także licznych atrakcji kulturowych.

Kultowe Asyż, położone na terenie prowincji Perugia, uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast we Włoszech. Wśród wiosek warto wymienić zwłaszcza urokliwe Spello i Todi, których urokowi ulegali m.in. Goethe i Freud. Cały region jest przesiąknięty bogatymi tradycjami, folklorem i gościnnością mieszkańców.

Choć prowincja kojarzy się głównie z licznymi atrakcjami, kryje ona także sporo ustronnych zakątków będących prawdziwymi oazami spokoju. Agroturystyki i pensjonaty wiejskie w malowniczych okolicach stanowią doskonałe miejsca na relaks z dala od zgiełku wielkich miast takich jak Rzym, Florencja czy Neapol.

Podsumowując, prowincja Perugia to wymarzony region dla turystów ceniących zarówno nieskazitelną przyrodę, jak i bogactwo zabytków oraz kultury. Jej urokliwe miasteczka, wsie i krajobrazy pozwolą poczuć prawdziwy wiejski klimat Włoch i wytchnąć od miejskiego pośpiechu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile liter ma alfabet? Lista liter i liczba liter w alfabecie
 2. Cala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii
 3. Bolognese - najlepszy przepis na sos boloński
 4. Bergamo - mapa, pizza, atrakcje
 5. Babka Panettone - Przepis i Sekrety Smakowitego Wypieku
Autor Teresa Klewek
Teresa Klewek

Jestem pasjonatką podróży, która każdą wolną chwilę spędza na zwiedzaniu nowych miejsc. Dzielę się na blogu relacjami z moich wojaży po Europie - zarówno tych bliskich, jak i dalekich. Opowiadam o atrakcjach turystycznych, które warto zobaczyć, smacznych potrawach do skosztowania i praktycznych poradach na wyjazd. Zarażam podróżniczą pasją!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Capri Włochy: Wypoczynek na malowniczej wyspie
EuropaCapri Włochy: Wypoczynek na malowniczej wyspie

Capri to jedna z najpiękniejszych włoskich wysp, słynąca z malowniczych krajobrazów, urokliwych zatoczek i wyśmienitej kuchni. W artykule przeczytasz o największych atrakcjach turystycznych Capri, wypoczynku na rajskich plażach i smacznych regionalnych specjałach. Dowiesz się, gdzie warto zatrzymać się na niezapomnianych wakacjach na tej malowniczej wyspie.

Kalabria: Region w południowych Włoszech
EuropaKalabria: Region w południowych Włoszech

Kalabria - najdalej wysunięty na południe region Włoch urzekający pięknymi plażami, górskimi krajobrazami, smaczną kuchnią i fascynującą historią sięgającą czasów starożytnych.