Kaje

Bazylika św. Piotra - godziny otwarcia i informacje

Autor Dawid Bandurski
Dawid Bandurski29.12.20238 min.
Bazylika św. Piotra - godziny otwarcia i informacje

Bazylika św. Piotra godziny otwarcia to jedne z najczęściej zadawanych pytań przez turystów planujących zwiedzanie Watykanu. Nie ma się co dziwić - miejsce to przyciąga rocznie miliony zwiedzających i pielgrzymów z całego świata. W poniższym artykule prezentujemy praktyczny poradnik dotyczący godzin otwarcia Bazyliki św. Piotra, zasad wejścia i zwiedzania oraz najważniejszych atrakcji, które warto zobaczyć.

Kluczowe wnioski:
 • Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 7:00-18:30 latem oraz 7:00-16:30 zimą
 • Wstęp na teren Bazyliki jest bezpłatny, ale za wjazd na kopułę trzeba zapłacić
 • W Bazylice znajduje się grób Jana Pawła II, który jest celem pielgrzymek
 • Wewnątrz podziwiać można wspaniałe dzieła Michała Anioła i wielu innych artystów
 • Msze odprawiane są codziennie o określonych godzinach w różnych kaplicach

Historia Bazyliki św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra, znana również jako Bazylika Watykańska, jest jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Została zbudowana w miejscu, gdzie według tradycji poniósł śmierć męczeńską św. Piotr. Prace budowlane rozpoczęły się w IV wieku za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego i trwały przez ponad 1000 lat.

Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w 326 roku. Była to bazylika wzniesiona nad grobem św. Piotra. W XVI wieku bazylika popadała jednak w ruinę i papież Juliusz II podjął decyzję o budowie nowej, okazalszej świątyni. Projekt sporządził Michał Anioł, a budowa trwała ponad 100 lat. Obecny kształt Bazylika św. Piotra przybrała pod koniec XVI wieku.

Bazylika była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Do najważniejszych prac należało m.in. dobudowanie charakterystycznej kopuły autorstwa Michała Anioła na przełomie XVI i XVII wieku czy rozbudowa placu przed Bazyliką w kolumnadę autorstwa Gian Lorenzo Berniniego w XVII wieku.

Dziś Bazylika św. Piotra jest najważniejszą świątynią Kościoła katolickiego i jedną z głównych atrakcji turystycznych Watykanu. Mieści się w niej grób Jana Pawła II i odbywają się ważne uroczystości religijne z udziałem papieża.

Najważniejsze daty z historii Bazyliki

 • 326 r. - rozpoczęcie budowy pierwszej bazyliki przez cesarza Konstantyna Wielkiego
 • XVI w. - podjęcie decyzji o budowie nowej bazyliki przez papieża Juliusza II
 • 1547 r. - ukończenie kopuły bazyliki przez Michała Anioła
 • 1667 r. - zakończenie budowy placu z kolumnadą przed bazyliką

Wnętrze Bazyliki i jej wystrój

Wnętrze Bazyliki Watykańskiej zachwyca monumentalnością i bogactwem zgromadzonych w niej dzieł sztuki. Nawy główna ma aż 190 metrów długości i ponad 46 metrów wysokości. Ogromne wrażenie robi również centralnie umieszczona kopuła zaprojektowana przez Michała Anioła.

Wśród najcenniejszych elementów wystroju Bazyliki wymienić należy przede wszystkim Pietę Michała Anioła, znajdującą się w pierwszej kaplicy po prawej stronie. Jest to jedno z najsłynniejszych przedstawień Matki Boskiej trzymającej na kolanach ciało Chrystusa zdjęte z krzyża.

Ołtarz Główny Bazyliki św. Piotra Michał Anioł, 1594 r.
Monumentalny baldachim Gian Lorenzo Bernini, 1633 r.
Posąg św. Piotra Arnoldo Duo, XIII w.

W prezbiterium Bazyliki zwraca uwagę przede wszystkim monumentalny baldachim z brązu wykonany przez Giana Lorenzo Berniniego. Pod baldachimem znajduje się ołtarz główny Bazyliki zaprojektowany przez Michała Anioła. Tutaj odprawiane są najważniejsze uroczystości kościelne.

W absydzie prezbiterium umieszczono rzeźbę św. Piotra wykonaną z brązu przez Arnolfo di Cambio w XIII wieku. Przedstawia ona świętego w geście błogosławieństwa z kluczami, które symbolizują władzę Kościoła.

Czytaj więcej: Ile liter ma alfabet? Lista liter i liczba liter w alfabecie

Zwiedzanie grobu Jana Pawła II

Grób Jana Pawła II znajduje się w podziemiach Bazyliki Watykańskiej. Od beatyfikacji papieża w 2011 roku jest on celem licznych pielgrzymek wiernych, którzy oddają mu hołd i modlą się przy jego grobie.

Wejście do grobowca znajduje się w nawie południowej Bazyliki, niedaleko posągu św. Sebastiana. Schodząc w dół po schodach dociera się do Kaplicy Św. Sebastiana, gdzie znajduje się grób Jana Pawła II.

Grób został wykonany z białego marmuru Carrara. Spoczywa na nim prosta płyta z napisem IOANNES PAULUS II. Codziennie składane są na niej kwiaty, a turyści oraz pielgrzymi gromadzą się, by pomodlić się przy grobie papieża Polaka.

Nad wejściem do mauzoleum wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, ofiarowany bazylice przez polskich kardynałów po śmierci Jana Pawła II.

Grób św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra stał się ważnym miejscem kultu dla wiernych z całego świata.

Najcenniejsze dzieła sztuki w Bazylice

Bazylika św. Piotra - godziny otwarcia i informacje

Bazylika św. Piotra słynie ze zgromadzonych w niej bezcennych dzieł sztuki. Oprócz wspomnianej Piety Michała Anioła, najważniejsze z nich to m.in.:

 • Grobowiec papieża Urbana VIII - dzieło Giana Lorenza Berniniego z 1628-1647 r.
 • Posąg św. Longina - rzeźba Berniniego z 1635 r.
 • Grób papieża Aleksandra VII - kolejne arcydzieło Berniniego z 1671-1678 r.
 • Mozaika "Navicella" przedstawiająca łódź z apostołami - XIII w.

W Bazylice podziwiać można również grobowce wielu papieży, freski przedstawiające sceny z życia św. Piotra oraz liczne epitafia upamiętniające zasłużonych dla Kościoła hierarchów i dostojników.

Najsłynniejsze rzeźby w Bazylice Watykańskiej

Pietà Michał Anioł, 1499 r.
Posąg św. Longina Gian Lorenzo Bernini, 1635 r.
Św. Tomasz Andrea Bolgi, XVI w.

Msze święte i nabożeństwa w Bazylice

W Bazylice Watykańskiej regularnie odprawiane są msze święte i nabożeństwa. Wierni uczestniczyć w nich mogą w wyznaczonych kaplicach.

Najważniejsze uroczystości religijne z udziałem Ojca Świętego i dostojników Kościoła odbywają się przy głównym ołtarzu Bazyliki. W pozostałych kaplicach msze odprawiane są w następujących godzinach:

 • Kaplica Chóru - 7:00, 8:00, 9:00 i 17:00
 • Kaplica Najświętszego Sakramentu - 7:00, 8:00, 9:00 i 17:00
 • Kaplica Gregoriańska - 9:00 i 17:00

Szczególnym punktem programu pielgrzymek do Watykanu jest uczestnictwo we mszy świętej odprawianej w Bazylice św. Piotra. Pozwala ona na chwilę zadumy i modlitwy w tym wyjątkowym miejscu.

Zasady zwiedzania i godziny otwarcia

Bazylika św. Piotra jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach od 7:00 do 18:30 latem (od 1 kwietnia do 31 października) oraz od 7:00 do 16:30 zimą (od 1 listopada do 31 marca). 25 grudnia Bazylika jest zamknięta dla turystów.

Wstęp na teren świątyni jest bezpłatny. Bilety należy natomiast wykupić na wjazd windą lub schodami na szczyt kopuły, skąd rozpościera się przepiękna panorama Rzymu. Koszt takiego biletu to 10 euro.

Przy wejściu do Bazyliki obowiązuje odpowiedni strój - zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i kolana, a mężczyźni - zakryte ramiona. Należy pamiętać o schludnym i skromnym ubiorze odpowiednim do miejsca kultu religijnego.

Na terenie Bazyliki należy zachować ciszę, spokój i powagę. Obowiązuje zakaz robienia zdjęć podczas mszy świętych i nabożeństw.

Podsumowanie

Bazylika św. Piotra, zwana też Watykańską, to jedno z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa na świecie. Co roku przybywa tu ponad 6 milionów turystów i pielgrzymów, by podziwiać to arcydzieło architektury sakralnej. W artykule przedstawiliśmy praktyczne informacje dotyczące zwiedzania Bazyliki - jej godzin otwarcia, zasad wejścia oraz najcenniejszych elementów wystroju.

Bazylika zachwyca przede wszystkim monumentalną skalą - ma 190 metrów długości i 46 metrów wysokości. We wnętrzu zgromadzone zostały bezcenne dzieła Michała Anioła, Giana Lorenza Berniniego czy Arnolfo di Cambio. Niezwykle popularnym punktem zwiedzania jest grób Jana Pawła II.

Bazylika św. Piotra godziny otwarcia to 7:00-18:30 latem i 7:00-16:30 zimą. Bilety płatne są jedynie na wjazd windą lub schodami na szczyt kopuły. Msze odprawiane są codziennie w różnych kaplicach o konkretnych porach. 25 grudnia Bazylika jest zamknięta dla zwiedzających.

Mamy nadzieję, że informacje zebrane w niniejszym artykule będą pomocne w zaplanowaniu wizyty w Watykanie i Bazylice św. Piotra. To miejsce warte jest zobaczenia na własne oczy i zapisania w pamięci na całe życie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile liter ma alfabet? Lista liter i liczba liter w alfabecie
 2. Cala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii
 3. Bolognese - najlepszy przepis na sos boloński
 4. Bergamo - mapa, pizza, atrakcje
 5. Azair loty - Najniższe ceny i najlepsze oferty
Autor Dawid Bandurski
Dawid Bandurski

Jestem miłośnikiem górskich wędrówek i ekstremalnych sportów. Na swoim blogu dzielę się doświadczeniami z licznych trekkingów w Alpach, Tatrach i Karkonoszach. Opowiadam o szlakach, sprzęcie, bazach namiotowych. Polecam też atrakcje dla fanów mocnych wrażeń - paralotniarstwo, rafting, skoki bungee. Przewodnik dla aktywnych!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Brindisi plaże - idealne miejsce na letni urlop
KajeBrindisi plaże - idealne miejsce na letni urlop

Brindisi to wymarzona destynacja na urlop nad Adriatykiem. Poznaj uroki słonecznych brindisi plaż, ciesz się błękitem morza i smakuj lokalne delicje. Sprawdź, dlaczego warto spędzić wakacje w Brindisi.

Cala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii
KajeCala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii

Cala Luna to niezwykły rezerwat przyrody na Sardynii słynący z malowniczych klifów, białej plaży i turkusowej wody w zatoce. Przewodnik opisuje atrakcje i sposoby dotarcia do tej ukrytej perły Morza Śródziemnego.