Miasta

Bari - najważniejsze atrakcje i zabytki

Autor Dawid Bandurski
Dawid Bandurski29.12.20236 min.
Bari - najważniejsze atrakcje i zabytki

Bari co zobaczyć to przede wszystkim Stare Miasto z labiryntem wąskich uliczek, wspaniałymi kościołami i zabytkową zabudową. To tutaj bije serce tego południowowłoskiego miasta portowego nad Morzem Adriatyckim. Nie można ominąć bazyliki San Nicola z relikwiami św. Mikołaja, gotyckiej katedry czy nadmorskiego zamku. Fani historii powinni odwiedzić Muzeum Narodowe Morskie mieszczące się w byłych magazynach portowych. Miłośnikom sztuki polecamy spacer uliczkami starego miasta, gdzie czekają urokliwe kafejki i oryginalne pamiątki.

Kluczowe wnioski:
  • Bazylika San Nicola z relikwiami św. Mikołaja to najważniejszy zabytek Bari.
  • Warto zobaczyć Piazza del Ferrarese z gotycką katedrą i nadmorskim zamkiem Normandów.
  • Stare Miasto to labirynt urokliwych uliczek, kościołów, kafejek i sklepów z pamiątkami.
  • Muzeum Narodowe Morskie mieści się w dawnych magazynach portowych nad morzem.
  • Bari to świetna baza wypadowa do zwiedzania Apulii i wybrzeża Morza Adriatyckiego.

Zabytki starego miasta Bari

Sercem Bari jest zabytkowe Stare Miasto położone na półwyspie otoczonym morzem. To tutaj bije turystyczne centrum miasta z labiryntem wąskich, brukowanych uliczek, urokliwymi zaułkami i malowniczymi placami. Nie sposób się nie zachwycić magicznym klimatem tej dzielnicy, a spacery wśród starych kamieniczek, kościołów i zabytków to obowiązkowy punkt zwiedzania Bari.

Stare Miasto robi niesamowite wrażenie o zmroku, kiedy zapalają się lampy, a klimatyczne kafejki i restauracje wypełniają się życiem. Warto wpaść na pyszną kolację w jednej z knajpek przy Piazza del Ferrarese lub napić się drinka w modnym barze na Via Sparano.

Spacerując urokliwymi zaułkami, na każdym kroku natrafimy na ciekawe zabytki. W samym sercu Starówki znajduje się słynny kościół Św. Mikołaja z relikwiami patrona Bari oraz gotycka katedra Św. Sabiny mieszcząca się na malowniczym Placu Ferrarese.

Bazylika św. Mikołaja

Najważniejszą świątynią Bari jest bazylika Św. Mikołaja wzniesiona w XII wieku. Przechowuje ona doczesne szczątki patrona miasta - Św. Mikołaja z Miry. Bazylika zachwyca piękną romańską architekturą z rozetym portalem. We wnętrzu zwraca uwagę bogato złocona krypta ze srebrną trumną ze szczątkami świętego.

Bazylika Św. Mikołaja to najważniejsze sanktuarium w Bari, przyciągające rzesze pielgrzymów z całego świata. 9 maja obchodzone jest tutaj święto patrona miasta, któremu towarzyszą huczne obchody.

Katedra św. Mikołaja w Bari

Tuż obok bazyliki Św. Mikołaja, na malowniczym placu Ferrarese wznosi się gotycka Katedra św. Sabiny. Świątynia zachwyca finezyjną architekturą z rozetowym oknem w fasadzie. We wnętrzu uwagę przyciąga bogato zdobiony strop kasetonowy wykonany w stylu katalońskim.

W katedrze znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Odigitrii - patronki Bari. Figura ta cieszy się ogromnym kultem, a co roku w sierpniu odbywa się tutaj święto z udziałem mieszkańców miasta.

Plac Ferrarese, na którym stoi katedra, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bari. Zachwyca widok na morze, nadmorski park i średniowieczny Zamek Normandów, który strzeże wejścia do portu.

Czytaj więcej: Trulli w Alberobello: unikalne włoskie domy z kamienia

Zamek Normandów w Bari

Wizytówką miasta jest średniowieczny Zamek Św. Antoniego, potocznie zwany Zamkiem Normandów. Został on zbudowany przez normańskiego władcę Rogera II Sycylijskiego w XII w. Zamek strzegł niegdyś wejścia do portu, a obecnie mieści się w nim wystawa poświęcona historii Bari.

Budowla robi oszałamiające wrażenie, górując nad morzem i zatoką portową. Najlepiej podziwiać widok na zamek ze słonecznej kafejki na placu Ferrarese, popijając włoską kawę.

Pałac hrabiów Apulii

Bari - najważniejsze atrakcje i zabytki

W północnej części Starego Miasta warto zajrzeć do średniowiecznego Pałacu Hrabiów Apulii. Dawniej rezydowali w nim władcy Apulii, a obecnie mieści się tam muzeum narodowe prowincji Bari.

Budynek robi imponujące wrażenie architekturą w stylu andegaweńsko-aragońskim. Na uwagę zasługują piękne gotyckie loggie, arkadowe podcienia i ceglane ściany nadwieszone nad ulicą. Wnętrza kryją cenne zbiory sztuki średniowiecznej i nowożytnej.

Muzeum narodowe morskie

Bari to miasto portowe o długiej tradycji marynistycznej, o czym przypomina Muzeum Narodowe Morskie. Mieści się ono w zabytkowych magazynach portowych nad samym morzem, w północnej części Starego Miasta.

W muzeum zgromadzone są liczne eksponaty związane z historią żeglugi i portu w Bari. Można tu między innymi zobaczyć statki, łodzie wiosłowe, kotwice, mapy morskie czy dawne urządzenia nawigacyjne.

Plac przed muzeum zajmuje stara latarnia morska, a rozciąga się stąd malowniczy widok na port jachtowy i morze. To świetne miejsce, by usiąść w słońcu i podziwiać panoramę zatoki.

Podsumowanie

Bari to świetna baza wypadowa na wycieczki po Apulii, a przy tym samo w sobie oferuje wiele ciekawych atrakcji. Zwiedzanie miasta warto zacząć od Starego Miasta - serca Bari ze wspaniałymi zabytkami, uroczymi zaułkami i tętniącymi życiem placami. To tutaj odnajdziemy najważniejsze miejsca, jak bazylika św. Mikołaja, gotycka katedra czy średniowieczny zamek Normandów. Miłośnicy historii żeglugi koniecznie muszą zajrzeć do Muzeum Narodowego Morskiego.

Bari co zobaczyć to przede wszystkim magiczna atmosfera Starego Miasta, na którego zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Można tu błądzić uroczymi uliczkami, podziwiając klimatyczne kościoły, pałace i inne zabytki. Nie zapominajmy też o pysznej kuchni, więc koniecznie trzeba skosztować lokalnych specjałów i włoskich win w tutejszych restauracjach.

Jeśli zastanawiasz się co zwiedzać w Bari, to najważniejsze atrakcje to bazylika św. Mikołaja, gotycka katedra, średniowieczny zamek Normandów i Muzeum Narodowe Morskie. Zwiedzanie tego południowowłoskiego miasta portowego pozwoli poczuć prawdziwie włoski klimat pełen słońca, morza, wspaniałej kuchni i gościnności mieszkańców.

Bari na pewno nie zawiedzie turystów szukających niesamowitych zabytków, urokliwych zaułków do spacerów i wspaniałego jedzenia. Zakochać można się też w magicznych zachodach słońca nad Adriatykiem, podziwianych z jednej z nadmorskich kafejek. Jeśli myślisz "co zobaczyć w Bari" - przyjedź i przekonaj się sam!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile liter ma alfabet? Lista liter i liczba liter w alfabecie
  2. 7 hiszpańskich seriali, które pokochasz – idealne na każdą podróż!
  3. Atrakcje dla dzieci w Dusznikach-Zdroju: zabawa w każdym kroku
  4. Cala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii
  5. Bolognese - najlepszy przepis na sos boloński
Autor Dawid Bandurski
Dawid Bandurski

Jestem miłośnikiem górskich wędrówek i ekstremalnych sportów. Na swoim blogu dzielę się doświadczeniami z licznych trekkingów w Alpach, Tatrach i Karkonoszach. Opowiadam o szlakach, sprzęcie, bazach namiotowych. Polecam też atrakcje dla fanów mocnych wrażeń - paralotniarstwo, rafting, skoki bungee. Przewodnik dla aktywnych!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły