PERU

Wyprawa do Peru 20 dni

Survival w Puszczy Amazońskiej, trekking w Andach i bezkresny Pacyfik!

WYJAZDY ADVENTURE | WYPRAWY

Zapraszamy na wyprawę do Peru!

Zapraszamy na wyprawę do Peru – kraju położonego nad Pacyfikiem, wśród majestatycznych andyjskich szczytów i w zielonej Puszczy Amazońskiej. Na chwilę wejdziemy na “szlak gringo” i zobaczymy miejsca takie jak legendarne Machu Picchu, Cuzco zwane “pępkiem świata” czy też przepiękną Dolinę Inków. Jednak spora część naszej wyprawy pobiegnie poza utartym szlakiem. Wybierzemy się na survival po Puszczy Amazońskiej, gdzie wsłuchamy się w głos deszczowego lasu; dotrzemy do krystalicznych jezior u stóp lodowca Ausangate i pod przepiękną Tęczową Górę Palccoyo. Będzie też czas, żeby nauczyć się salsy i surfowania, a także na to, by spontanicznie wybrać nasz własny kierunek. Dołącz do nas i daj się ponieść przygodzie!

Dostępne terminy i ceny

 • Nowe terminy na 2023 już wkrótce! Interesuje Cię ten wyjazd i chcesz zorganizować go prywatnie? Napisz do nas!
 • od 5990 zł + 800 USD + bilet lotniczy ok. 4800-5500 zł
 • Możliwość wylotu z Berlina, Gdańska, Krakowa i Warszawy
 • Szczegóły w zakładce Cena i Świadczenia

 • Minimalna liczba Uczestników: 6 osób
 • Wyjazd odbywa się pod opieką pilota
AUTORSKI PROGRAM EMILA WITTA
SURVIVAL W PUSZCZY AMAZOŃSKIEJ
TREKKING W ANDACH
+ CZAS NA SPONTAN

NAUKA SALSY
I SURFOWANIA
NAJPIĘKNIEJSZE WIDOKI W PERU

POZNAJ SZCZEGÓŁY WYJAZDU!

Wyprawa do Peru 20 dni

Program ramowy wyjazdu Wyprawa do Peru 20 dni

Kliknij i rozwiń program!

Zbiórka na wybranym lotnisku na 2 godziny przed planowanym wylotem. Odprawa i przelot do Amsterdamu – stąd wspólnie ruszymy w dalszą drogę do magicznego Peru! Przelot do Limy.

Na lotnisku w Limie będzie tu na nas czekał busik, który zawiezie nas do hostelu. Będziemy mieli czas na odpoczynek po podróży, a chętnych zapraszamy na wieczorny spacer po mieście. 

Kolacja we własnym zakresie – możecie spróbować peruwiańskiego street foodu (koszt to ok. 10-15 PEN/os) lub wybrać się do restauracji (koszt obiadu to ok. 15-30 PEN/os).

Rano czas na śniadanie – tu znów polecamy lokalne jedzenie. Na śniadanie wydacie ok. 3-8 PEN /os (przelicznik do złotówki to mniej więcej 1:1).

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Limy – stolicy Peru, położonej nad Pacyfikiem i zwanej “Miastem Królów”. Zobaczymy Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – m.in. centralny Plaza de Armas i Katedrę założoną przez Pizarra. Wybierzemy się też do kolorowej, nadmorskiej dzielnicy Miraflores. 

W czasie, gdy będziemy zwiedzać Limę nasze bagaże pozostaną bezpiecznie w busie. 

Transfer na lotnisko w Limie i przelot do Cuzco. Transfer do hostelu i zakwaterowanie. Wieczorny spacer po mieście – labirynt uliczek, a później niepowtarzalna okazja na zatańczenie salsy z mieszkańcami Cuzco, na koniec kolacja.

Późnym wieczorem powrót do hostelu. 

I tu zacznie się nasza Wyprawa przez dzikie obszary Peru! A jak może wyglądać? Na przykład tak:

Rano czas na śniadanie, na olbrzymim pchlim targu Mercado San Pedro, gdzie można kupić dosłownie wszystko, a po śniadaniu – wyjazd do Puszczy Amazońskiej. Lokalnym transportem lub busikiem pojedziemy przez Dolinę Madre de Dios do miejscowości Salvacion. Dolina Madre de Dios to jeden z największych regionów w Peru, położony niemal w całości w Puszczy Amazońskiej. Z kolei okolice Salvacion to teren Parku Narodowego Manu (objętego patronatem UNESCO), który należy do najbardziej zróżnicowanych biologicznie regionów na świecie. 

To całodzienna wyprawa, a do Salvacion dotrzemy pod wieczór. Po zakwaterowaniu w hostelu będzie czas na kolację (jak zawsze we własnym zakresie).

Te dwa dni poświęcimy na spontaniczny trekking po puszczy amazońskiej. Będzie czas na obserwację ptaków, w tym niezwykle pięknych Hoacynów, nad Jeziorem Machahuasi, następnie popłyniemy łodziami do wioski Machiguengów, gdzie lokalna społeczność trudni się m.in. uprawą bananów oraz rybołówstwem. Czeka nas zatem wizyta w wiosce, zamieszkałej przez rdzennych mieszkańców Puszczy Amazońskiej (jeśli gospodarze zechcą przyjąć gości). 

W tym czasie poznamy, jak żyje i oddycha las deszczowy. Rozbijemy obozowisko w środku tropikalnego lasu, w głąb którego zawędrujemy. Wieczór spędzimy przy ognisku, a na kolację zjemy to, co uda nam się złowić. Spać będziemy na hamakach.

Wieczorem 5 dnia wyjazdu rozbijemy obozowisko na plaży albo wrócimy łodzią do Salvacion. 

Przed powrotem do Cuzco będzie możliwość skorzystania z kąpieli w naturalnych basenach termalnych.   

Rano czas na śniadanie, a po śniadaniu – wyjazd busikiem w drogę powrotną do Cuzco. Podczas trasy zrobimy przystanek w azylu, który dał schronienie zwierzętom postrzelonym podczas polowań. Zatrzymamy się też, by obejrzeć Chullpas de Ninamarca – kamienne przedinkaskie grobowce.

Pod wieczór przyjedziemy do Cuzco, gdzie ponownie zakwaterujemy się w hostelu. 

Rano czas na śniadanie, a po śniadaniu – czas na odpoczynek po wrażeniach z puszczy. Będzie czas, żeby się trochę wyspać i zrobić pranie. Chętni mogą się wybrać również na zwiedzanie Cuzco – w szczególności do Muzeum Inca i do Katedry oraz na spacer po starym mieście.  

Wieczorem wspólnie wybierzemy się na pokaz tradycyjnych peruwiańskich tańców, a wieczorem będzie okazja, by poćwiczyć salsę!

Późnym wieczorem wrócimy do hostelu. 

Tradycyjnie rano będzie czas na śniadanie, a po posiłku wybierzemy się na dość intensywną wycieczkę. Podjedziemy lokalnym transportem do miasteczka Chinchero, które słynie z przepięknych kolorowych tkanin wyrabianych tradycyjnymi metodami. Wyruszymy na trekking do kompleksu ruin Chincheros i dalej do miasteczka Urquillos

To wspaniała trasa widokowa i choć sam szlak nie jest trudny, to musicie być gotowi na spory spadek wysokości – w ciągu ok. 5 godzin zejdziemy ok. 1 km w dół.

Dzień zakończymy na końcu Świętej Doliny, w Ollantaytambo, gdzie znajdują się jedne z najbardziej imponujących ruin inkaskich. Ollantaytambo to też miejsce, w którym Inkowie pokonali Hiszpanów – ważne dla ich historii i tożsamości. 

Zakwaterowanie w hostelu, czas na kolację i nocleg. 

Rano czas na śniadanie, a po śniadaniu – przejazd lokalnym transportem do miasteczka Santa Teresa, gdzie zatrzymamy się, żeby coś zjeść i pojedziemy dalej – do miejscowości Lucmabamba. Stamtąd udamy się na plantację kawy, aby poznać cały proces produkcji kawy u samego źródła. Poznamy wszystkie etapy przygotowania od uprawy przez selekcję, łuskanie i prażenie aż po parzenie tej znanej na całym świecie rośliny. 

Plantacja jest położona na wysokości ok. 2000 m n.p.m  w dolinie rzeki Santa Teresa, co daje doskonałe warunki do wzrostu kawy, a powiew wilgotnej bryzy ze skotłowanej górskiej rzeki przyciąga barwne, pięknie śpiewające ptactwo. 

Spać będziemy w chacie na plantacji kawy. 

Po porannej kawie przejedziemy do stacji Hidroelectrica położonej nieopodal Aguas Calientes. Ze stacji Hidroelectrica zrobimy trekking do samego miasteczka Aguas Calientes, którego nazwa oznacza “gorące źródła”. 

Miasteczko (zwane też Machu Picchu Pueblo) to miejscowość położona nad rzeką Urubamba, u stóp słynnego Machu Picchu. Nocować będziemy w hostelu, a wieczór poświęcimy na odpoczynek przed rozpoczynającym się o świcie zwiedzaniu ruin. Być może też nadarzy się okazja do kąpieli w wodach termalnych. Będzie też czas, aby coś zjeść. 

Wczesnym rankiem (ok. 5:00) wyruszymy na zwiedzanie wspaniale zachowanego inkaskiego miasta Machu Picchu, wpisanego na Listę UNESCO i uznanego za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza “starą górę”, zbudowane zostało w połowie XV wieku i szybko stało się centrum gospodarczym i religijnym państwa Inków. Nigdy nie zostało odnalezione przez hiszpańskich konkwistadorów, a i dla nas stanowi do dziś nie do końca odkrytą tajemnicę! Zobaczymy tu m.in. Wieżę Słońca w kształcie podkowy z ustawionym do słońca oknem; Świątynię Trzech Okien, która prawdopodobnie służyła do obserwacji słońca, a także kamienne pałace i tarasy, dawne ogrody, akwedukty, łaźnie i przeróżne budowle sakralne.

Tym, którzy nie czują się na siłach, aby wejść na Machu Picchu o własnych nogach (ok. 1,5 h pod górę), polecamy przebycie trasy busikiem (koszt w jedną stronę to 12 $).

Z Machu Picchu zjedziemy z powrotem do Aguas Calientes i wrócimy busem do Cuzco. Noc spędzimy w hostelu. 

Rano wyjedziemy w kierunku słynnej z niezwykłych kolorów, głównie za sprawą tlenku żelaza Tęczowej Góry Palccoyo, zatrzymując się po drodze przy położonych na ok. 3000 m n.p.m jeziorach, gdzie będziemy mieli szansę zobaczyć flamingi. Następnie czeka nas kilkugodzinny trekking na punkt widokowy Góry Tęczowej, z którego będziemy mogli delektować się panoramą na okoliczne góry zabarwione na przeróżne kolory. Będzie nam wtedy brakowało dosłownie 30 metrów do wysokości 5000 m n.p.m! 

Następnie pojedziemy do Tinki, skąd zrobimy krótki trekking do Pacchanta. Noc spędzimy w hostelu u podnóża lodowca Ausangate. 

Po śniadaniu wyruszymy w jedną z dłuższych i bardziej wymagających kondycyjnie tras na naszej wyprawie (ok. 6-7 godzin) – na trekking do lodowcowych jezior Lodowca Ausangate. Wysiłek zostanie nagrodzony niesamowitymi widokami ośnieżonego masywu Ausangate. Krystalicznie czyste jeziorka odbijają tu niebo i okoliczne szczyty. Na trasie będzie też okazja do obserwacji lokalnej fauny w jej naturalnym otoczeniu.

Wieczorem wrócimy do Cuzco, gdzie zakwaterujemy się w hostelu.

Te trzy dni poświęcimy na spontaniczne wycieczki po okolicy lub trekking po Andach. Być może odkryjemy Peru poza głównym szlakiem? A może wybierzemy nad Jezioro Titicaca lub jakieś mało znane inkaskie ruiny? Na miejscu zdecydujemy, na co mamy ochotę i siły. Słowem – to nasz czas!  

Spać będziemy w hostelach lub chatach na szlaku, nie zabraknie też przygód i przysmaków peruwiańskiej kuchni! 

Na ostatnią noc wrócimy do hostelu w Cuzco – to będzie też nasza ostatnia noc w tej części kraju.

Wczesnym rankiem śniadanie (jak zawsze we własnym zakresie), a po śniadaniu – wylot do Limy (samolot wylatuje ok. 10:30). 

Z Limy pojedziemy do Cerro Azul, gdzie mieszka Polka – Cecylia. Będziemy spać w chacie u Cecylii lub w pobliskim hostelu. Będzie czas na odpoczynek nad Pacyfikiem i plażowanie. 

Cały dzień przeznaczymy na relaks nad Oceanem. Jeśli będziecie mieli ochotę, możemy wybrać się na spacer po okolicznych skałkach lub spróbować surfowania (lekcja surfingu kosztuje ok. 50 PEN).

Czas na śniadanie, a później pakowanie się i ostatni spacer nad Oceanem. Ok. 13:00 wsiądziemy w busik, który zawiezie nas na lotnisko w Limie, skąd znów przez Amsterdam polecimy do domu.

Przylot do Amsterdamu i przelot dalej do kraju, na wybrane lotnisko.

Zakwaterowanie w hostelach i na hamakach w puszczy

Podczas naszej Wyprawy po Peru będziemy spać przede wszystkim w hostelach, w wieloosobowych pokojach (np. 6-osobowych). W hostelach są łazienki, ale woda bywa często zimna.    

W czasie trekkingu po Puszczy Amazońskiej będziemy spać w hamakach, które rozwiesimy w puszczy. Przed owadami zabezpieczymy się moskitierami, przed deszczem – tarpami.

Podczas bardziej spontanicznej części naszej wyprawy może się zdarzyć, że będziemy spać w tradycyjnej peruwiańskiej chacie – czasem to jedyny dostępny nocleg w okolicy. Wtedy czeka nas noc na karimatach, na podłodze u naszego Gospodarza albo nawet w opuszczonych domach. 

Przy każdym dniu w programie znajdziecie informację, gdzie planowany jest nocleg.

Wyżywienie

Na naszej wyprawie każdy żywi się sam, przede wszystkim dlatego, że większość obiektów noclegowych nie oferuje posiłków. W Peru jest mnóstwo streetfoodu – każdy może wybrać coś dla siebie, w zależności od upodobania i apetytu. Rano możecie zjeść owsiankę lub solidne śniadanie na ciepło (ceny porannych posiłków to 2-8 PEN). Wieczorem najlepiej również wybrać streetfood – na lokalnych stoiskach zjecie za 10-15 PEN, a czasem nawet taniej – w zależności od miejsca. W Cuzco lub w Limie można też wybrać się do restauracji (koszt kolacji to ok. 20-30 PEN). 

Na wyprawę najlepiej zaopatrzyć się w przekąski na drogę, ale w wielu miejscach na trasie będzie można coś zjeść. 

Przykładowe noclegi:

Cena wyprawy:

Cena naszej wyprawy ma kilka składowych:

 • Cena przelotu z wybranego lotniska to ok. 4800-5500 zł/os w zależności od wybranego lotniska i terminu.
 • Cena wyprawy to 6490 zł/os płatne w biurze + 800 USD płatne na miejscu u pilota.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • Przelot na wybranej trasie liniami KLM wraz z opłatami lotniskowymi oraz bagażem głównym (szczegóły w zakładce Przeloty)
 • Transfery lotniskowe busikiem lub samochodem do dyspozycji naszych Uczestników
 • Przejazdy podczas zwiedzania zgodnie z programem (lokalny transport, prywatne busiki, pociągi, taksówki)
 • Przelot wewnętrzny Lima – Cuzco – Lima z bagażem podręcznym oraz głównym liniami SkyAirline (bagaż główny o sumie boków do 158 cm i wadze do 23 kg)
 • 18 noclegów zgodnie z programem
 • Opieka lokalnego polskojęzycznego pilota na całej trasie wyprawy
 • Koszty realizacji programu – wstępy do zwiedzanych obiektów, oraz wszystkie atrakcje zawarte w programie
 • Ubezpieczenie Signal Iduna Świat (KL do 40.000 €, NNW do 20.000 zł, CHP i bagaż do 3.000 zł) na czas trwania wyjazdu + ubezpieczenie od sportów ekstremalnych w dniach 3-6 (wyprawa do Puszczy Amazońskiej)
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Opcjonalnego wjazdu i zjazdu busem z Machu Picchu (12 USD w 1 stronę)
 • Atrakcji nie zawartych w programie

Koszty dodatkowe:

Zgodnie z poradą Emila, na wydatki osobiste trzeba przeznaczyć równowartość ok. 700-1500 zł/os na jedzenie i pamiątki. Spora rozbieżność bierze się stąd, że niektórzy lubią więcej zjeść (lub  wypić ;)), czy też przywieźć więcej pamiątek.

Warunki płatności:

 • Przy zawarciu umowy poprosimy o zaliczkę w wysokości 2000 zł/os.
 • Dopłata w wysokości ceny biletu lotniczego w momencie potwierdzenia wyjazdu.
 • Dopłata do całości kwoty ujętej w złotówkach na 30 dni przed wyjazdem.
 • 800 USD płatne na miejscu, u pilota wyprawy.

Poznaj ludzi, których spotkasz w Peru

 • Emil Witt – mentalnie pół-Peruwiańczyk, podchodzący do życia bez stresu i spiny. Od kilku lat organizuje wyprawy po Amazonii i Andach, starając się, aby oprócz “żelaznych punktów” programu znalazło się w nich miejsce na spontaniczne odkrywanie miejsc poza szlakiem. Dba o to, by nasze wyprawy przebiegały w tempie odpowiednim dla Peru i praw natury. Więcej o Emilu znajdziecie w zakładce O nas
 • Cecylia – przyjaciółka Emila i właścicielka niewielkiej chatki nad Oceanem w Peru. Z przyjemnością opowie Wam o życiu nad Pacyfikiem.
 • W przypadku programów autorskich staramy się, by były realizowane przez ludzi, którzy je stworzyli, jednak czasem zdarzają się wyjątkowe sytuacje. Jeśli okaże się, że autor programu nie może być z Wami podczas wyjazdu, program zrealizuje inna osoba. Oczywiście z podobną pasją i z ogromną wiedzą!

Opcje przelotu

Nasz program oparliśmy o przeloty liniami lotniczymi KLM. Są to przeloty z przesiadką w Amsterdamie.

czerwiec BerlinGdańskKrakówWarszawa
Godziny lotów do/z Amsterdamu06:00-07:20
18:40-19:55
06:25-08:20
20:50-22:30
06:35-08:35
20:35-22:25
06:00-08:00
20:20-22:10
Godziny lotów do/z Limy12:35-18:05
19:55-15:10 (+1)
12:35-18:05
19:55-15:10 (+1)
12:35-18:05
19:55-15:10 (+1)
12:35-18:05
19:55-15:10 (+1)
październikBerlinGdańskKrakówWarszawa
Godziny lotów do/z Amsterdamu06:00-07:20
19:15-20:30
06:25-08:20
20:40-22:20
06:35-08:35
20:40-22:30
06:00-08:00
21:30-23:35
Godziny lotów do/z Limy12:35-18:05
21:10-15:15 (+1)
12:35-18:05
21:10-15:15 (+1)
12:35-18:05
21:10-15:15 (+1)
12:35-18:05
21:10-15:15 (+1)
Godziny lotów zależą od linii lotniczych i mogą ulec zmianie.

Bagaż:

 • Cena wyprawy zawiera bagaż podręczny o wadze do 12 kg i wymiarach 40 x 30 x15 cm (w tym rączki i kółka) oraz dodatkowe akcesoria (np. torbę na laptopa) o wymiarach max 40 x 30 x 15 cm.
 • Cena zawiera również 1 sztukę bagażu głównego o wadze do 23 kg i łącznych wymiarach nie przekraczających 158 cm.

Inne informacje:

 • Ostateczna cena biletu lotniczego zostanie potwierdzona w momencie zgłoszenia minimalnej liczby Uczestników.
 • Zmian w wycieczkach opartych o loty rejsowe można dokonać w zakresie, na jaki pozwala przewoźnik (dotyczy osób, które zakupiły przelot przez nasze biuro podróży).
 • Jeśli wolisz zarezerwować transport we własnym zakresie, możesz kupić sam pakiet, bez przelotu – po prostu, daj nam znać!

Ubezpieczenie

Podczas wyjazdu Uczestnicy są objęci ubezpieczeniem Signal Iduna Świat. Pakiet zawiera ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL do 40.000 €), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW do 20.000 zł), bagażu (do 3.000 zł), a także ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych (CHP).  Nasze ubezpieczenie Signal Iduna zostało rozszerzone o leczenie chorób spowodowanych przez Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 i ich mutacje. Ubezpieczenie obejmuje również trekking na obszarach górskich do wysokości 5.000 m n.p.m.

Dodatkowo w czasie wyprawy do Puszczy Amazońskiej (w dniach 3 do 6) ubezpieczenie jest rozszerzone o uprawianie sportów ekstremalnych, niezbędne w miejscach charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami przyrodniczymi lub klimatycznymi. 

Istnieje również możliwość skorzystania z opcji zwiększenia kwoty ubezpieczenia. Polecamy również dokupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Obejmuje ono rezygnację z powodu wypadków losowych oraz w przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID19.

 • Ubezpieczenie PLUS – rozszerzenie pakietu podstawowego. Pakiet PLUS zawiera ubezpieczenie KL do 60.000 €, NNW do 40.000 zł, OC do 40.000 €, bagaż do 4.0000 zł, CHP oraz kwarantannę w kraju docelowym do kwoty 1.000 €. Pakiet PLUS nie obejmuje rozszerzenia ubezpieczenia od sportów ekstremalnych w dniach 3-6 – dopłata +150 zł;
 • Ubezpieczenie MAX – rozszerzenie pakietu podstawowego. Pakiet MAX zawiera ubezpieczenie KL do 150.000 €, NNW do 40.000 zł, OC do 40.000 €, bagaż do 4.0000 zł, CHP oraz kwarantannę w kraju docelowym do kwoty 2.000 €. Pakiet MAX nie obejmuje rozszerzenia ubezpieczenia od sportów ekstremalnych w dniach 3-6 – dopłata +200 zł;
 • Ubezpieczenie KR – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki z ochroną rozszerzoną o COVID-19 i kwarantannę – dopłata +5 % wartości wycieczki;
 • Ubezpieczenie KRCHP – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki dla osób przewlekle chorych z ochroną rozszerzoną o COVID-19 i kwarantannę – dopłata +6 % wartości wycieczki.

Pełne warunki ubezpieczenia znajdziecie w zakładce Dokumenty Biura.

Dokumenty i formalności przed wyjazdem

 • Dla obywateli Polski dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu do Peru i pobytu w kraju do 90 dni jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu z Peru. Posiadaczy paszportów tymczasowych mogą obowiązywać inne warunki wjazdowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym – prosimy o kontakt przed dokonaniem rezerwacji.
 • Obywatele Polski wybierający się do Peru w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego
 • Przy wjeździe do Peru nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Jednak zalecane jest przede wszystkim szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, ewentualnie szczepienia na tężec, błonicę, dur brzuszny i żółtą gorączkę. 
 • Do Peru najlepiej zabrać dolary amerykańskie – tę walutę z najmniejszą stratą zamienicie w Limie na peruwiańskie sole. W większych miastach są też bankomaty. W większości miejsc nie zapłacicie kartą, więc najlepiej mieć gotówkę. 
 • Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wyjazdu zostanie wysłane potwierdzenie ze wszystkimi informacjami dotyczącymi zbiórki i przekazania dokumentów.
 • Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie MSZ.
 • Zmian w wycieczkach opartych o loty rejsowe można dokonać w zakresie, na jaki pozwala przewoźnik (dotyczy osób, które wykupiły przelot przez nasze biuro).
 • W przypadku programów autorskich staramy się, by były realizowane przez ludzi, którzy je stworzyli, jednak czasem zdarzają się wyjątkowe sytuacje. Jeśli okaże się, że autor programu nie może być z Wami podczas wyjazdu, program zrealizuje inna osoba. Oczywiście z podobną pasją i z ogromną wiedzą!

Informacje o COVID-19

Informacje o obostrzeniach z dn. 18.02.22. Ze względu na obostrzenia, które uniemożliwiają zrealizowanie pakietu osobom niezaszczepionym oraz ozdrowieńcom, oferta jest skierowana tylko dla osób, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, a od ostatniej dawki szczepienia upłynęło minimum 14 dni. Przedstawione wymogi dotyczą osób dorosłych, a jeśli chcecie podróżować z dziećmi, prosimy o kontakt!

 • Przelot do Peru – Podróżni udający się do Peru nie muszą okazać negatywnego wyniku testu molekularnego na COVID-19, jeżeli zaszczepieni są przeciwko COVID-19 dwoma dawkami (lub jedną, w przypadku szczepionek jednodawkowych) na co najmniej 14 dni przed podróżą do Peru.
 • Deklaracja stanu zdrowia – Wszyscy podróżni udający się do Peru zobowiązani są także do wypełnienia deklaracji stanu zdrowia. Należy ją wypełnić online, wydrukować lub zapisać w telefonie tak, aby była dostępna przed lotem oraz w trakcje całego pobytu w Peru.
 • Lot tranzytowy – Osoby, które mają lot tranzytowy przez Amsterdam, nie muszą okazywać żadnych dodatkowych dokumentów w Holandii.
 • Pobyt w Peru – Od 10.12.21 wprowadzono konieczność okazywania świadectwa szczepień dwoma dawkami przed wejściem do obiektów zamkniętych użytku publicznego, takich jak restauracje, kina, muzea, centra handlowe. Stosowanie masek ochronnych na twarz jest obowiązkowe przy poruszaniu się po drogach publicznych jak również stosowanie podwójnych masek (jedna z nich może być materiałowa) przy wchodzeniu do obiektów, w których istnieje ryzyko zatłoczenia, takich jak m.in: centra handlowe, domy towarowe, sklepy, supermarkety, rynki, magazyny, apteki, miejsca kultu religijnego, muzea, itp. Zaleca się także stosowanie dodatkowych osłon na twarz (przyłbic) w tych obiektach, choć nie jest to obowiązkowe. Osłony na twarz, oprócz masek, są obowiązkowe w środkach transportu publicznego. Na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna – w Limie od 1.00 w nocy do 04.00 nad ranem. W innych regionach w zależności od aktualnego stopnia zagrożenia epidemiologicznego, najczęściej od 22:00 lub 23:00 do 4:00.
 • Powrót do Polski – Należy okazać negatywny wynik testu na Covid-19. Wynik testu nie może być starszy niż 24 godziny przed przylotem. Test można wykonać na niektórych lotniskach w Polsce – przed odprawą graniczną lub 3 godziny po przylocie (licząc od odprawy granicznej).

Informacje o obostrzeniach będą aktualizowane na bieżąco.

Ważne informacje o Peru i samej wyprawie

Kilka rzeczy, które musicie wiedzieć, zanim zdecydujecie się dołączyć do naszej wyprawy do Peru:

 • Wyprawa do Peru, niezależnie od czasu trwania, wymaga dobrej kondycji fizycznej, a przede wszystkim zdrowych i sprawnych stawów. Choć trasy nie są bardzo wymagające, to zdarzają się duże przewyższenia (może być to ponad 1,0 km w ciągu kilkugodzinnego trekkingu). Trzeba też pamiętać, że znajdziemy się wysoko w górach, gdzie powietrze jest dużo rzadsze i trudniej się oddycha i są spore szanse na objawy choroby wysokościowej
 • No właśnie – w Andach możecie też paść ofiarą choroby wysokościowej – najlepsza recepta na nią to lekkie, zdrowe jedzenie i herbatka z koki. Być może nie uda się jej uniknąć, ale w końcu będzie dobrze!
 • W niektórych miejscach w Andach (choć niezbyt często, głównie na najbardziej popularnych szlakach) dostępne są muły, z których można skorzystać, gdyby ktoś się wyjątkowo kiepsko czuł (muł kosztuje ok. 50-70 PEN).
 • Program może się zmienić w zależności od sytuacji w Peru, pogody i szalonych pomysłów naszej grupy. 
 • W Peru przesuwa się granica komfortu, trzeba więc mieć ogromny dystans do siebie i otaczającego nas świata. 
 • Woda w hostelu bywa czasem zimna, a karaluch czasem przemknie po podłodze. 
 • W puszczy gryzą muchy (no chyba, że macie długie spodnie, wtedy problem jest trochę mniejszy ;)). Są też inne insekty, ale jest też niezapomniana przygoda!
 • Czasem może się zdarzyć, że zamówimy sałatę, a dostaniemy kurczaka – to też jest ok.
 • Peruwiańczycy się spóźniają, czasem o pół dnia, a czasem nie przychodzą w ogóle. Nie ma się co denerwować, tak to bywa w tej części świata, a Peruwiańczykom należy się szacunek. 
 • Jeśli dopadnie Was rozstrój żołądka, dajcie znać pilotowi – lokalne sposoby działają najlepiej. Dobra wiadomość jest taka, że to przechodzi 🙂
 • W Peru zdarzają się kradzieże kieszonkowe – pilnujcie swoich rzeczy, zwłaszcza w transporcie, na targach i w miejscach typowo turystycznych. 

Co zabrać ze sobą na Wyprawę do Peru?

Podczas wyprawy będziemy wędrować zarówno po zimnych Andach, gdzie temperatura nocą spada w niektórych miejscach do około 5℃, jak i po gorącej Puszczy Amazońskiej. Będzie możliwość zostawienia części rzeczy w Cuzco i odebrania ich później, żeby nie nosić cały czas ekwipunku na dwie strefy klimatyczne. W razie czego, w Cuzco znajdziecie też sklepy turystyczne. 

Emil przygotował dla nas listę rzeczy, które trzeba lub warto zabrać ze sobą na Wyprawę do Peru:

Sprzęt:

 • Cieplejszy śpiwór (np. puchowy) albo dodatkowy letni śpiwór, który wsadzisz w drugi letni śpiwór, który zabierzesz do puszczy. Najlepiej lekki, jednokilogramowy, cienki śpiwór typu letniego. Jest w nim zimniej niż pod kocem – w puszczy sprawdza się idealnie, ale w Andach lepiej jak wejdziesz w niego w dużej ilości ciuchów. Przygotuj się na temperatury rzędu 0-10℃  stopni w Andach i 20-35℃ w puszczy niskiej. Opcjonalnie możesz zabrać sobie płachtę biwakową – taki Gore-texowy worek zakładany na śpiwór.
 • Karimata. Najlepiej mi się sprawdza karimata bundeswehr z Niemieckiej Armii, po złożeniu jest wielkości teczki i mieści się wszędzie. Są jeszcze różne modele – grubsze są wygodniejsze, ale dobrze jakby po złożeniu nie była zbyt wielka. W hamaku ułożona na dnie, karimata rewelacyjnie chroni przed chłodem i rozpycha hamak na boki, czyniąc go jeszcze bardziej wygodnym. Można też wziąć folię ratowniczą aluminiową dodatkowo do nakrywania się w Andach.
 • Hamak – może to być z najprostszy Decathlonu za 40 zł. Ważne, żeby nie był siatkowy – materiał musi być pełny. Z dwóch stron hamaka powinna wystawać lina o długości min. 4 m. Jeśli nie ma, weź linę luzem, na miejscu ją zainstalujemy.  
 • Moskitiera na hamak, która ochroni Cię przed komarami. Polecam firmę Lesovik.
 • Tarp (porządna plandeka) o wymiarach minimum 3mx3m, polecam taką z Decathlonu firmy Quechua. Rozwieszona nad hamakiem będzie chroniła nas przed deszczem. Pod jednym tarpem mogą się zmieścić dwa hamaki, więc możecie zabrać jedną na dwójkę. Nie zawsze w zestawie są linki, więc sprawdźcie to koniecznie (z każdego narożnika potrzebujemy tak z 2,5 m linki).
 • Linki typu paracord – minimum 25 m. Posłużą do powiązania tarpa do drzew.
 • Lekki i wygodny plecak ze stelażem i szelkami z obfitą pianką. Wskazany materiał wodoodporny i trudny do przedarcia (cordura bądź tkaninia rip-stop), pojemność od 50 do 70 l sprawdza się najlepiej. Dobrze jakby miał wbudowany pokrowiec na deszcz, a jeśli nie ma, to można kupić go osobno.
 • Latarka, zdecydowanie najlepiej czołówka. Baterie zapasowe nie są konieczne, jeśli kupicie dobre, alkaliczne.
 • Lekki garnek, najlepiej z uchem do przewieszenia. Sam garnek z pokrywką też jest ok. Zamiast garnka może też być duży kubek stalowy. Garnki na wszystkich jak będą 3 to powinno wystarczyć, jednak dobrze jakby każdy miał stalowy kubek.
 • Łyżka oraz nóż (najlepiej MORA za 20 zł, ale może być prosty scyzoryk)
 • Filtr do wody np. Sawyer mini. Podróżujemy w małych grupach, więc zgadamy się, żeby były 3 filtry na wszystkich.
 • Napięcie w sieci w Peru wynosi 220V, a gniazdka są na płaskie bolce, choć można spotkać również inne rodzaje. Najlepiej więc zabrać ze sobą wielofunkcyjną przejściówkę.
 • Mała osobista apteczka – leki (jeśli używasz jakichś stale; przeciwalergiczne, witaminy) + jakaś mała apteczka na wszelki wypadek.

Ubrania:

 • Buty główne trekkingowe – dokładnie takie, jakie zabieramy w Tatry. Pamiętaj jednak, żeby je porządnie rozchodzić przynajmniej przez 2 tygodnie przed wyprawą (a najlepiej znacznie więcej!). W Andach najlepiej sprawdzą się trekkingowe zwykłe buty z gore-texu czy innych tkanin oddychających. Dobre są też odpowiednio zakonserwowane buty skórzane – oczywiście rozchodzone, nie takie prosto ze sklepu!
 • W puszczy najlepiej sprawdzają się kalosze, wcześniej wypróbowane, najlepiej z naturalnej miękkiej gumy. Sam chodzę w kaloszach na zmianę z adidasami. Podczas wyprawy będziemy mieli możliwość na czas odcinka Andyjskiego zostawić kalosze u znajomych w Cuzco, więc nie trzeba będzie ich taszczyć cały czas ze sobą.
 • Buty drugie – niezależnie od butów głównych, najlepiej mieć coś w zapasie. Trampki, tenisówki, coś w tym stylu.
 • Kurtka jakby zawiało, najlepiej od razu przeciwdeszczowa.
 • Koszula – lekka i mocna zarazem, bawełniana, oddychająca. Ma być wygodnie.
 • Spodnie. Do Amazonii najlepsze są spodnie wojskowe typu jungle, z cienkiego materiału, z dużymi kieszeniami i szybkoschnące. Można je kupić w sklepach militarnych. Można też opcjonalnie wziąć jakieś zapasowe spodnie. W puszczy najlepiej się ubrać na zielono i brązowo – to nam ułatwi obserwację zwierząt w puszczy, ale nie jest to konieczne. Poza puszczą, czyli w Andach nie ma po co się kamuflować. W Andy spodnie można wziąć te same co do puszczy, ale najlepiej się sprawdzają goretexowe lub z innej tkaniny na wiatr i deszcz.
 • Zawsze przydają się zapasowe krótkie spodenki.
 • Ponczo najlepiej ze splotem materiału typu Rip-stop, aby się w puszczy nie przedarło.
 • Bielizna – przynajmniej cztery zestawy, ponieważ nie codziennie będzie szansa zrobienia prania, a nawet jeśli – w wypadku deszczu suszenie może być utrudnione.
 • Skarpety – zalecam zabranie przynajmniej 6 par, nie tylko cienkich, ale też grubszych. Ten element ubrania musi być wygodny, sprawiać żeby noga w bucie dobrze pracowała. Otarte, zmęczone nogi mogą uprzykrzyć wyprawę.
 • Podkoszulki/t-shirty – dwa do sześciu – bawełniane lub syntetyczne, ale odprowadzające pot.
 • Polar/dres – głównie do spania. Przyda się też na odcinku andyjskim, tam w nocy będzie mocno zimno (tylko kilka dni będziemy tak wysoko nad poziomem morza, ale może się przydać). Droższe, ale znacznie lżejsze i mniejsze po spakowaniu są koszulki z wełny merynosa.
 • Strój kąpielowy (albo bez – mi obojętnie, tylko Indianie mogą dostać zaćmy na widok świecącej bladej tylnej części ciała ;))
 • Czapka/kapelusz, który uratuje skórę Twojego nosa przed spaleniem, przede wszystkim na odcinku andyjskim.
 • Rękawiczki (mogą być nawet ogrodnicze), które ochronią ręce podczas opierania się dłońmi o różne ostre skały i krzaki. W Andach przydadzą się wieczorami do ochrony przed zimnem.

Opcjonalnie:

 • Kijki trekkingowe do odciążenia stawów (można też kupić w Cuzco)
 • Zapałki / zapalniczka (do rozpalania ognia)
 • Repelenty na meszki i komary
 • Talk, którym dobrze zasypać na noc stopy żeby schły oraz maść na ewentualne otarcia
 • Okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania
 • Zapasowe wkładki do butów
 • Przybornik naprawczy: nici, igła, agrafka, zapasowe guziki
 • Trochę jedzenia (choć możemy też kupić na miejscu) – świetnie sprawdzają się kaszki dla dzieci błyskawiczne; mieszanki płatków owsianych z energetycznymi ziarnami, rodzynkami i suszonymi owocami; sosy knorra, które potem zmieszamy z ryżem czy makaronem – kilka paczek; słodkie przekąski (jakieś chałwy czy batoniki energetyczne też można zabrać).

Pakowanie:

 • W Amazonii nad rzekami i w przypadku deszczy wszystko trzeba zapakować tak, jakby miało wylądować w wodzie – polecam wodoszczelne, podgumowane worki w zakresie 20-80 l.
 • Wszelki sprzęt fotograficzny wsadźcie w wodoszczelne opakowania. Woreczki z ryżem dobrze odparowują wilgoć z obiektywów. 
 • Zabierz tylko tyle, ile to konieczne.
 • Wszystko co będziemy nieść podczas trekkingu musi się zmieścić w jednym plecaku – ręce mają być wolne, a rzeczy doczepione na zewnątrz plecaka zrywają się i przemakają.
 • Zostaw w plecaku miejsce na żywność i sprzęt na trekking, który rozdzielimy między siebie.
 • W telefon warto wsadzić peruwiańskiego chipa, żeby mieć kontakt ze sobą.

Zarezerwuj wyjazd

20-dniową Wyprawę do Peru możesz zarezerwować poprzez formularz rezerwacyjny lub telefonicznie / mailowo w naszym biurze.

Jeśli wypełnisz formularz, skontaktujemy się z Tobą w sprawie rezerwacji – poprosimy wtedy o więcej danych.

Pamiętaj, że Wyprawa do Peru to wymagający kondycyjnie wyjazd. Zanim zdecydujesz się na rezerwację, sprawdź koniecznie zakładkę Praktyczne Informacje.

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu!

Wyprawa do Peru 20 dni – Rezerwacja wyjazdu

Polityka Prywatności

Nie masz aż 3 tygodni wolnego? Zapraszamy na 15-dniową Wyprawę do Peru!