SLOW TOURISM

Uważna turystyka

XXI wiek. Świat zdaje się pędzić w zawrotnym tempie, lecz w ostatnich latach możemy zauważyć pewną tendencję zwrotną. Ludzie zmęczeni, przepracowani, czy też znudzeni codziennymi obowiązkami i zestresowani pracą, zaczynają szukać konkretnych rozwiązań. Całe to zamieszanie z pandemią i nieskończona ilość informacji, które spływają do nas praktycznie zewsząd, sprawiają, że coraz bardziej cenimy sobie spokój i ciszę. Czas zdaje się przeciekać przez palce, a my czujemy, jakbyśmy byli na niekończącym się wyścigu. Kiedy przychodzi czas wymarzonych wakacji, dni wolnych od pracy i obowiązków, czujemy radość. Czas naładować baterie. Ale jak zrobić to dobrze? Odpowiedzią na to pytanie jest SLOW TOURISM, czyli uważna turystyka. Ten styl podróżowania, a może i wręcz styl bycia, jest z roku na rok coraz popularniejszy w Polsce i na świecie. Odkryj świat poprzez uważne podróżowanie.


Slow Tourism w praktyce

Niektórzy słysząc słowa “Turystyka slow” interpretują je dosłownie, zastanawiając się, czy w momencie jazdy na rowerze zwalniając z 15km/h do 6km/h, kwalifikujemy się już do bycia prawdziwymi „slow travelersami”? Otóż nie do końca. Poniżej wymienię kilka ważnych elementów/reguł, które stosuję podczas podróżowania, a także podzielę się moimi doświadczeniami, które sprawiły że jestem bardziej SLOW.

Świadomość

Moja 200 dniowa podróż do Tokio nauczyła mnie, jak ważna jest wiedza o zwyczajach ludzi i lokalnych kulturach. Pozwoliła mi ona nawiązać dużo ciekawych znajomości i lepiej zrozumieć sposób postrzegania świata. Otworzyła mi oczy i sprawiła, że nie raz czułem się niezwykle komfortowo i bezpiecznie… prawie jak w domu. Co w innym miejscu na świecie jest dobre, a co złe? Jaki ubiór wypada nosić, a jakiego nie? W zamian za szacunek do miejscowych tradycji i zwyczajów, otrzymywałem przyjazne nastawienie moich rozmówców i niezwykłą otwartość z ich strony. Wielokrotnie byłem zapraszany przez lokalnych mieszkańców do ich domów i poznałem historie, których nie znalazłem w żadnym przewodniku.

Pamiątki

Najcenniejszą pamiątką są wspomnienia. Bez dwóch zdań. Każdy jednak czasem chce kupić coś, co po powrocie do domu będzie przypominać mu o TEJ podróży. Zawsze zastanawiając się co kupić, finalnie decyduję się poszukać jakiegoś miejscowego wyrobu, najlepiej ręcznie robionego, prosto od lokalnego rzemieślnika/producenta. Dlaczego? Uwielbiam, gdy na twarzy takich osób pojawia się uśmiech z domieszką dumy. Wiem wtedy, że wspomagam działalność człowieka żyjącego z pasji, a w gratisie, zwykle mogę liczyć na historię związaną z unikatową pamiątką czy też nową, ciekawą znajomość. Kupowanie pamiątek od „lokalsów” jest bardzo slow!

Bioróżnorodność i lokalne potrawy

Jedni słuchają uchem, a drudzy brzuchem. Ja należę do drugiej grupy, dlatego też jedzenie jest bardzo ważną częścią moich podróży. Uwielbiam próbować nowych dań, odkrywać smaki i tradycyjne potrawy, o których wcześniej nawet nie słyszałem. Obecnie wiele produktów, rodzajów żywności jest zagrożonych „wyginięciem”. Na szczęście na straży stoi założona we Włoszech, międzynarodowa organizacja SLOW FOOD, która w tzw. Arce Smaku, kataloguje takie produkty. Zerknijcie na oficjalną stronę Kooperatywy z Dolnego Śląska, która opublikowała listę polskich produktów. Znacie niektóre z nich? Chcąc nie tylko wesprzeć miejscowych restauratorów finansowo, ale także przyczynić się do zachowania tradycji, które zanikają, podczas podróży staram się jeść tylko w lokalnych knajpach, unikając sieciówek szerokim łukiem.

Odpowiedzialność

Podróżując często widzę zaśmiecone plaże, parki, rzeki… okropny widok. Kiedyś zastanawiałem się, kim są osoby za to odpowiedzialne? Dlaczego to zrobiły? W kółko zadawałem sobie te pytania, aż w końcu zrozumiałem, że nie warto szukać na nie odpowiedzi. Trzeba zacząć od siebie. Tu i teraz. Dawać przykład. Jestem odpowiedzialnym podróżnikiem, szanuję przyrodę i nie śmiecę. Czasem zdarzy mi się posprzątać po kimś śmieci w parku czy też zabrać papierek z plaży. Nie czuję się tym zgorszony, wręcz przeciwnie. Czuję radość, że mogę sprawić, iż dane miejsce nie będzie zaśmiecone. Wiem też, że ludzie, którzy mnie widzą, w myślach przyznają mi rację.

Autentyczność

Uważna turystyka to nie zawsze przekoloryzowane atrakcje. Zdarzyło mi się być lekko zawiedzionym, po tym jak nakręcony pięknymi obrazkami z Instagrama, przyjeżdżałem na miejsce i okazywało się, że atrakcja wygląda zgoła inaczej… gorzej. Po pewnym czasie przestałem sugerować się tym, czym karmią mnie social media. Zacząłem dostrzegać piękno w małych rzeczach, doceniać samą możliwość podróżowania i odkrywania świata takiego jakim jest. Autentyczność jest slow, a najlepiej dostrzec ją, spędzając więcej czasu w jednym miejscu, nawiązując znajomości i poznając codzienność ludzi mieszkających w danym regionie. Bez pośpiechu.

Slow tourism to turystka niekoniecznie “powolna”, jednak zawsze uważna. Nastawiona na przeżywanie chwil, docenianie momentów i bycie “tu i teraz”. To filozofia, która pomoże nam zapamiętać każdą chwilę w sposób, który pozwoli by stała się cennym wspomnieniem! W świecie BezGranic zapraszamy Was do wspólnego, uważnego podróżowania!

Similar Posts