bałkany

Kulinarna przygoda w Czarnogórze 8 dni

Poznaj smak Czarnogóry razem z Tanją Cieślą-Ilić z bloga „Bałkany na Talerzu”

SLOW TRAVEL | PODRÓŻE KULINARNE

Zapraszam Was do Czarnogóry!

Cześć! Tu Tanja! Przygotowałam dla Was wyjazd Kulinarna Przygoda w Czarnogórze, abyście zobaczyli Czarnogórę tak, jak widzimy ją i doświadczamy jej my – lokalni mieszkańcy. Będziecie mieli okazję porozmawiać z gospodarzami, którzy będą nas gościć i posmakować to, co dla nas będą przygotowywać. Będziemy się uczyć sztuczek i smaków ich tradycyjnej kuchni. Będą to przepisy, które nieraz są przenoszone z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu ich wyjątkowy smak to przeżycie nie tylko kulinarne, ale też podróż w przeszłość. Ponieważ jesteśmy krajem wieloreligijnym, poznacie kuchnie i tradycje różnych grup etnicznych oraz przepisy z różnych części kraju. Poznacie też lokalną mentalność, pokochacie spokój z jakim podchodzą do życia mieszkańcy Bałkanów, a jednocześnie zarazicie się energią i optymizmem typowym dla naszej mentalności. Jestem gotowa otworzyć dla Was swoją duszę i podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami. Będę to robić z sercem, ponieważ tylko tak potrafię! W wielkim skrócie będzie zwariowanie, wesoło i energicznie! Będzie się działo! Dołączcie do mnie i poznajcie wszystkie smaki mojej ukochanej Czarnogóry!

Dostępne terminy i ceny

 • Terminy na 2023 już wkrótce!
 • Wyloty z Krakowa i Wrocławia
 • Cena od 4590 zł/os (szczegóły w zakładce Cena i Świadczenia)

 • Minimalna liczba Uczestników: 10 osób
 • Wyjazd realizowany pod opieką pilota
AUTORSKI PROGRAM TANJI CIEŚLI-ILIĆ
WSPÓLNE GOTOWANIE
I WARSZTATY

TRADYCYJNE
POTRAWY I SMAKI
ZAKUPY NA LOKALNYCH TARGACH
ŚNIADANIA I OBIADOKOLACJE

POZNAJ SZCZEGÓŁY WYJAZDU!

Kulinarna przygoda w Czarnogórze

Program ramowy wyjazdu Kulinarna przygoda w Czarnogórze

Kliknij i rozwiń program!

Zbiórka na wybranym lotnisku na 2 godziny przed wylotem, odprawa i przelot do Czarnogóry.

Na lotnisku w Podgoricy będzie czekał na nas bus, którym pojedziemy do największych winnic w Europie „Šipčanik”, w których produkuje się bardzo znane rodzaje czarnogórskiego wina Vranac. Zapoznamy się z produkcją najlepszych czarnogórskich win oraz spróbujemy lokalnych potraw podczas obiadu.

Po obiedzie udajemy się w głąb kraju do Parku Narodowego Biogradska Gora, rozciągającego się na terenie pasma gór Bjelasica, stanowiącego część Gór Dynarskich. Zakwaterujemy się w drewnianych domkach mieszczących się w samym Parku. W otaczającej nas zieleni, wieczorem, razem z lokalnym kucharzem przygotujemy tradycyjny specjał kuchni czarnogórskiej „teletina ispod sača”,  czyli cielęcina pieczona w naczyniu, które wkłada się do żaru i w ten sposób piecze tak długo, żeby mięso było soczyste i mięciutkie.

Po kolacji nocleg.

Dzień zaczynamy od tradycyjnego czarnogórskiego śniadania w lokalnej restauracji na terenie parku. Po śniadaniu wybierzemy się spacer malowniczą trasą wzdłuż Biogradskiego Jeziora mieszczącego się w parku.

Wykwaterowanie i przejazd do miejscowości Kolasin, w której odwiedzimy gospodarstwo zajmujące się produkcją słynnego „kolasinskiego sera”. W domu gospodarza razem z gospodynią przygotujemy czarnogórski specjał o nazwie „cicvara” oraz posmakujemy domowe wyroby naszych gospodarzy.

Po obiedzie kontynuujemy dalszą podróż w kierunku naszych następnych gospodarzy, do miejscowości Savnik. Po drodze zatrzymamy się na jednym z najpiękniejszych widoków w Czarnogórze, moście „Djurdjevića Tary”, przerzuconym nad słyną rzeką Tarą, która w tym miejscu wyrzeźbiła najgłębszy kanion w Europie i trzeci co do głębokości na świecie,  po kanionie Kolorado w Teksasie i kanionie Colca w Peru. Jadąc dalej zobaczymy jeszcze jeden piękny widok czarnogórskich gór, czyli „Przełęcz Siodło”.

Dojazd na nocleg, zakwaterowanie i kolacja.

Poranna pobudka na zapoznanie się z życiem naszych gospodarzy, w którym aktywnie będziemy uczestniczyć podczas naszego pobytu. Zaczniemy od dojenia kóz, robienia sera, a następnie przygotujemy tradycyjne śniadanie z naszą gospodynią.

Po śniadaniu czas na sjestę, podczas której chętne osoby będą mogły pojeździć konno (dodatkowo płatne) i pozwiedzać piękne okolice, albo się zdrzemnąć na świeżym górskim powietrzu.

Po południu spotkanie z zielarką, spacer po okolicznych łąkach na zbieranie ziół oraz wykład o zielarstwie, podczas którego będziecie mogli poznać słynne czarnogórskie „melemy”, czyli specjalnie przygotowane w 100% naturalne maści zdrowotne.

Po spotkaniu przystąpimy do robienia tradycyjnego ciasta filo o nazwie „pita”. Wczesnym wieczorem wspólnie z naszym gospodarzem, zaczniemy przygotowywać jagnięcinę na rożnie, która będzie naszą kolacją.

Wieczorem czeka nas zasłużony wypoczynek!

Śniadanie zjemy u naszych gospodarzy, po czym wyruszymy w stronę Czarnogórskiego wybrzeża. Po drodze będą nam towarzyszyć piękne widoki.

Pierwszym przystankiem będzie zwiedzanie najbardziej charakterystycznego katolickiego kościoła „Matki Boskiej na  skałe – Gospa od Škrpjela”, mieszczącego się na malutkiej wyspie w zatoce Boka Kotorska.

Po zwiedzaniu „Gospy od Škrpjela,” pojedziemy na obiad na farmę małż i ostryg, które wspólnie oczyścimy i przygotujemy do konsumpcji.

Dzień zakończymy zwiedzaniem starówki Kotoru wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz wspólną kolacją w klimatycznej restauracji. 

Przejazd do Budvy – letniej stolicy Czarnogóry na nocleg.

Dzień dobry z Budvy. Śniadanie zjemy w hotelu. Naszym celem tego poranka będzie tętniący życiem lokalny targ. Będzie głośno i tłoczno jak to na bałkańskich targach! Popróbujecie lokalnych przysmaków, alkoholi i przeróżnych wyrobów. Można będzie się zaopatrzyć w dobrej jakości przyprawy, zioła, rakiję (czyli nasz lokalny bimber), domowe wina, oliwki, suszone owoce i wiele, wiele innych rarytasów.

W dobrym humorze, po degustacji lokalnych alkoholi, udamy się na zwiedzanie Starego Miasta w Budvie. Zwiedzanie zakończymy delektowaniem się dobrą kawką i tradycyjnym ciastem na głównym placu przy murach starówki. Następnie będzie trochę czasu na plażowanie.

Wieczorem wybierzemy się do miasta na kolację.

A co czeka nas na targu? Oto mała podpowiedź!

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w kierunku miejscowości Stary Bar. Po drodze zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można podziwiać wyspę hotelową Św. Stefana, lubianą przez światowej rangi gwiazdy. Południowa część wybrzeża czarnogórskiego, do której się udajemy, słynie z dużych obszarów porośniętych drzewami oliwnymi. W jednym z takich miejsc będziemy mieli wykład o domowej produkcji oliwy oraz obiad. Podjedziemy pod najstarsze drzewo oliwne na terenie Czarnogóry oraz zwiedzimy stare miasto Bar.

Po obiedzie pojedziemy do miejscowości Ulcinj położonej na samej granicy z Albanią. W miejscowości Ulcinj poczujemy klimat Orientu. Jest to miejsce, w którym najbardziej można poczuć mix kulturowy, typowy dla Czarnogóry. Po przyjeździe zwiedzimy stare miasto oraz zjemy kolację w klimatycznej restauracji.

Zakwaterowanie w willi hotelowej u stóp starego miasta.

Dzień rozpoczniemy od zakupów na lokalnym targu wraz z naszą gospodynią. Zakupione produkty wykorzystane będą podczas tworzenia kolacji, na którą przygotujemy tradycyjne potrawy kuchni orientalnej.

Po zakupach oraz śniadaniu udamy się na rejs statkiem wzdłuż Riwiery Ulcinjskiej, aż do rzeki Bojany, która stanowi naturalne przejście graniczne pomiędzy Czarnogórą a Albanią. Nad rzeką Bojaną, w drewnianym domku na palach, nad samą rzeką, będziemy się uczyć przyrządzania tradycyjnej zupy rybnej oraz ryb i owoców morza. Znajdzie się również czas na plażowanie i opalanie. Pamiętajmy, na Bałkanach żyje się na luzie, więc wypoczynek trzeba przyjąć jako obowiązek 😊

Po udanym plażowaniu wrócimy do naszego domku i przygotujemy pyszną pożegnalną kolację. To będzie wisienka na torcie naszego wspólnej czarnogórskiej wyprawy.

Wszystko co dobre szybko się kończy…tak i nasz wyjazd dobiegł końcu. Mam nadzieję, że będzie to niezapomniana przygoda i że się znów spotkamy 🙂

Po śniadaniu wykwaterowanie i transfer na lotnisko. Zakończenie wycieczki, odprawa i przelot do kraju.

Domki, etno village i wille hotelowe

Podczas wyjazdu Kulinarna przygoda w Czarnogórze z Tanją Cieślą-Ilić będziemy zakwaterowani w różnych miejscach:

 • PN Biogradska Góra – kamping położony nad Jeziorem Biogradsko. Można się tu cieszyć ciszą, pięknem czarnogórskiej przyrody i świeżym powietrzem. Będziemy tu spać w drewnianych domkach, bez łazienek. Pełen węzeł sanitarny jest wspólny dla całego kampingu.
 • Etno Village – tradycyjne piętrowe 4- lub 6-osobowe domki z łazienkami. Nie ma tu internetu ani klimatyzacji (jest ogrzewanie) za to są piękne widoki i niesamowity lokalny klimat!
 • Budva i Ulcinj – wille hotelowe (w standardzie 3*), w których do dyspozycji Gości są pokoje z łazienkami, TV, internetem i klimatyzacją.

W podstawowej ofercie proponujemy zakwaterowanie w pokojach / domkach 2-osobowych, ale jeśli podróżujecie w trójkę, dajcie znać i sprawdzimy możliwość dostawki. Istnieje również możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego (szczegóły w zakładce Cena i świadczenia)

Wyżywienie: śniadania oraz obiadokolacje

Przykładowe noclegi:

Kulinarna przygoda w Czarnogórze – terminy i ceny

Termin Wylot z KrakowaWylot z Wrocławia
11-18.06.22brak terminu4890 zł/os (4990 zł/os)
20-27.09.224590 zł/os (4990 zł/os) 4590 zł/os (4990 zł/os)
27.09-4.10.224590 zł/os (4990 zł/os) 4590 zł/os (4990 zł/os)
Ewentualne dopłaty:
Dopłata do pokoju 1-osobowego 700 zł 700 zł
Miejsca obok siebie w samolocie i wcześniejsza odprawa on-lineod 40 zł/osod 40 zł/os
Dodatkowy duży bagaż podręczny o wadze 10 kg + priorytetowe wejście na pokładod 150 zł/sztod 150 zł/szt
Bagaż rejestrowany o wadze 10 kg od 150 zł/sztod 150 zł/szt
Bagaż rejestrowany o wadze 20 kgod 210 zł/szt od 210 zł/szt

Świadczenia zawarte w cenie:

 • Przelot na wybranej trasie wraz z opłatami lotniskowymi (szczegóły w zakładce Przeloty)
 • Mały bagaż podręczny
 • Transfery lotniskowe oraz przejazdy busem podczas realizacji programu 
 • 7 noclegów w obiektach wg programu
 • 7 śniadań i 7 obiadokolacji 
 • Opieka pilota
 • Ubezpieczenie Signal Iduna Europa PLUS (KL do 40.000 €, NNW do 20.000 zł, CHP i bagaż do 3.000 zł)

Cena nie zawiera:

 • Składki na TFP i TFG (po 10 zł/os na każdy z funduszy) zostaną doliczone w ostatnim kroku rezerwacji.
 • Orientacyjny koszt realizacji programu zwiedzania to ok. 190-210€ (płatne na miejscu). W tej kwocie zawarte są wstępy do parków narodowych i do zwiedzanych obiektów oraz warsztaty i degustacje (PN Biogradska Góra, rejs i wstęp do kościółka Gospa od Skrpjela, wstęp do miasta Kotor i Stary Bar z oliwką, wykład zielarki, wizyta w winnicy wraz z obiadem, wizyta na farmie wraz z warsztatami serowarskimi, wizyta na farmie ostryg wraz z obiadem, wykład i obiad w gaju oliwnym, rejs po po Riwierze Ulcinjskiej wraz z warsztatami przyrządzania ryb i owoców morza) oraz lokalni przewodnicy.
 • Opcje dla chętnych są dodatkowo płatne (jazda konna)
 • Cena nie zawiera napojów do obiadokolacji.
 • Osoby podróżujące w pojedynkę mogą skorzystać z opcji dokwaterowania do pokoju 2-osobowego (dokwaterowanie do osoby tej samej płci). Uwaga! Z przyczyn obiektywnych Organizator nie jest w stanie zagwarantować, że zgłosi się inna osoba na dokwaterowanie. W takiej sytuacji Uczestnik będzie zobowiązany do dopłaty za pokój 1-osobowy. Organizator powiadomi Uczestnika o konieczności ewentualnej dopłaty najpóźniej na 14 dni przed planowanym wylotem, zaś brak innej osoby na dokwaterowanie nie może być powodem do rezygnacji z wycieczki.

Warunki płatności:

Przy zawarciu umowy poprosimy o zaliczkę w wysokości 30% wartości wycieczki. Dopłata do całości na 30 dni przed wyjazdem.

Ludzie, których spotkasz podczas Kulinarnej Przygody w Czarnogórze

 • Tanja Cieśla-Ilić jest od wielu lat z turystyką, oczywiście przede wszystkim z ta na Bałkanach. Od paru lat zajmuje się również kuchnią – prowadzi warsztaty kulinarne z kuchni bałkańskiej w kilku miastach w Polsce oraz bloga „Bałkany na Talerzu”, który stał się inspiracją dla osób poszukujących tradycyjnych smaków. Więcej o Tanji przeczytacie w zakładce O nas.

Opcje przelotu

Wyjazd Kulinarna przygoda w Czarnogórze realizowany będzie z Krakowa i Wrocławia.

Godziny lotów

czerwiec
Wrocław – Podgorica 13:00-14:45
Podgorica – Wrocław 15:10-16:55
Linia lotnicza: Ryanair

wrzesień
Wrocław – Podgorica 11:45-13:30
Podgorica – Wrocław 13:55-15:40
Linia lotnicza: Ryanair

wrzesień
Kraków – Podgorica 11:05-12:45
Podgorica – Kraków 13:10-14:45
Linia lotnicza: Ryanair

Bagaż

 • RYANAIR – Cena wycieczki zawiera mały bagaż podręczny o wymiarach 40x25x20 cm i wadze do 10 kg
 • WIĘKSZY BAGAŻ PODRĘCZNY / BAGAŻ GŁÓWNY – Istnieje możliwość wykupienia innych opcji bagażowych – ceny bagażu zależą od przewoźnika, trasy i terminu wycieczki, a dodatkowy bagaż przypisany jest do konkretnej osoby. Ze względów organizacyjnych prosimy o ostateczny wybór opcji bagażu najpóźniej na 4 dni robocze przed planowanym terminem wycieczki – po tym terminie dodanie bagażu on-line może nie być możliwe. Z uwagi na zmieniające się stawki przewoźników, bagaż dodany po wykupieniu rezerwacji, może być droższy niż bagaż wykupiony przy wystawieniu biletu.
 • MIEJSCA W SAMOLOCIE – Z uwagi na zmiany w warunkach bezpłatnej odprawy on-line w liniach lotniczych Ryanair, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że Klienci z jednej rezerwacji będą w samolocie siedzieć obok siebie. Istnieje możliwość wykupienia gwarancji miejsc obok siebie w samolocie (bez wyboru konkretnych miejsc).
 • KARTY POKŁADOWE – Zgodnie z warunkami odprawy on-line karty pokładowe będą dostępne na 24 godziny przed planowanym lotem. Dla osób, które wykupią miejsca w samolocie, możliwe będzie wcześniejsze wystawienie kart pokładowych.

Inne informacje

 • Jeśli interesuje Cię inny port wylotu lub rezerwacja pakietu bez przelotu, poprosimy o kontakt.
 • Zmian w wycieczkach opartych o loty rejsowe można dokonać w zakresie, na jaki pozwala przewoźnik (dotyczy osób, które zakupiły przelot przez nasze biuro podróży).

Ubezpieczenie

Podczas wyjazdu Uczestnicy są objęci ubezpieczeniem Signal Iduna Europa PLUS. Pakiet zawiera ubezpieczenie od kosztów leczenia (KL do 40.000 €), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW do 20.000 zł), bagażu (do 3.000 zł), a także ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych (CHP). Nasze ubezpieczenie Signal Iduna zostało rozszerzone o leczenie chorób spowodowanych przez Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 i ich mutacje.

Istnieje również możliwość skorzystania z opcji zwiększenia kwoty ubezpieczenia. Polecamy również dokupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Obejmuje ono rezygnację z powodu wypadków losowych oraz w przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID19.

 • Ubezpieczenie MAX – rozszerzenie pakietu podstawowego. Pakiet MAX zawiera ubezpieczenie KL do 60.000 €, NNW do 20.000 zł, OC do 40.000 €, bagażu do 3.000 zł, CHP oraz kwarantannę w kraju docelowym do kwoty 1.000 € – dopłata +50 zł;
 • Ubezpieczenie KR – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki z ochroną rozszerzoną o COVID-19 i kwarantannę – dopłata +5 % wartości wycieczki;
 • Ubezpieczenie KRCHP – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki dla osób przewlekle chorych z ochroną rozszerzoną o COVID-19 i kwarantannę – dopłata +6 % wartości wycieczki.

Pełne warunki ubezpieczenia znajdziecie w zakładce Dokumenty Biura.

Praktyczne informacje

 • Transfery lotniskowe oraz przejazdy podczas realizacji programu zwiedzania odbywają się busikiem do wyłącznej dyspozycji naszej grupy, przy zachowaniu wszelkich przepisów sanitarnych.
 • Spotkanie z pilotem nastąpi na lotnisku w Polsce lub w Czarnogórze po przylocie.
 • W przypadku przylotu w późnych godzinach wieczornych, zamiast obiadokolacji może zostać podana kolacja na zimno. W przypadku wylotu we wczesnych godzinach porannych, zamiast śniadania mogą zostać przygotowane pakiety śniadaniowe.
 • Na tydzień przed rozpoczęciem się wyjazdu zostanie wysłane potwierdzenie ze wszystkimi informacjami dotyczącymi zbiórki i przekazania dokumentów.
 • Do wjazdu do Czarnogóry wystarczy dowód osobisty (nie ma konieczności posiadania paszportu).
 • Posiadaczy paszportów tymczasowych mogą obowiązywać inne warunki wjazdowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym – prosimy o kontakt przed dokonaniem rezerwacji.
 • Od 11.03.22 przy wjeździe do Czarnogóry nie trzeba okazywać certyfikatów COVID ani wyników testu. Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie MSZ.
 • W przypadku programów autorskich staramy się, by były realizowane przez ludzi, którzy je stworzyli, jednak czasem zdarzają się wyjątkowe sytuacje. Jeśli okaże się, że autor programu nie może być z Wami podczas wyjazdu, program zrealizuje inna osoba. Oczywiście z podobną pasją i z ogromną wiedzą!

Zarezerwuj wyjazd

Wycieczkę Kulinarna Przygoda w Czarnogórze możesz zarezerwować wypełniając formularz. W krótkim czasie skontaktujemy się z Tobą w sprawie rezerwacji – potwierdzimy Ci wtedy cenę i poprosimy wtedy o więcej danych.

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu!

Kulinarna przygoda w Czarnogórze – Rezerwacja wyjazdu

Polityka Prywatności