Kaje

Biennale Wenecja 2023 - Najnowsze informacje i wydarzenia

Autor Teresa Klewek
Teresa Klewek29.12.20235 min.
Biennale Wenecja 2023 - Najnowsze informacje i wydarzenia

Biennale Wenecja 2023 to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych na świecie, odbywające się co dwa lata we włoskich Wenecji. Tegoroczna edycja potrwa od 20 kwietnia do 26 listopada i zapowiada się wyjątkowo interesująco.

Kluczowe wnioski:
 • W programie znajdą się wystawy, instalacje, performance i spotkania z artystami z całego świata.
 • Swój udział potwierdziło kilku cenionych polskich twórców.
 • Festiwalowi będzie patronować znana kuratorka Catherine Wood.
 • Na zwiedzających czekać będą specjalne zniżki na bilety wstępu.
 • Tegoroczna edycja zapowiada się jako wyjątkowo kontrowersyjna i prowokacyjna.

Biennale Wenecja 2023

Tegoroczna edycja Biennale Wenecja odbędzie się w dniach 20 kwietnia - 26 listopada 2023 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych na świecie, organizowane co dwa lata we włoskich Wenecji.

W programie znajdą się wystawy, instalacje, performance i spotkania z artystami z całego świata. Kuratorką festiwalu jest Catherine Wood - wpływowa postać na brytyjskiej scenie artystycznej.

Główne założenia tegorocznej edycji

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przeszłość naszego jutra”. Ma ono podkreślać, że przyszłość sztuki jest nierozerwalnie związana z jej historią.

Kuratorzy zapowiadają prace, które będą prowokować do myślenia o zmianach klimatycznych, ale też o narastających na świecie nastrojach konserwatywnych.

Program i harmonogram imprez

Biennale Wenecja 2023 potrwa aż 7 miesięcy, od kwietnia do listopada. Będzie można wziąć udział w wystawach, koncertach, warsztatach oraz spotkaniach z artystami.

Otwarcie głównego pawilonu zaplanowano na 20 kwietnia. Do 26 listopada pawilon będzie czynny codziennie od 10 do 18.

W międzyczasie odbędą się także wydarzenia towarzyszące jak np. Tydzień Performance czy Międzynarodowe Warsztaty dla Artystów.

Pełny kalendarz wydarzeń będzie sukcesywnie publikowany na stronie internetowej

Czytaj więcej: Ile liter ma alfabet? Lista liter i liczba liter w alfabecie

Najciekawsze prace konkursowe

Do konkursu na Biennale Wenecja 2023 zakwalifikowano już ponad 80 artystów z całego świata. Wśród szczególnie wyróżniających się prac warto wymienić:

 • interaktywną instalację wietnamskiej artystki Bui Cong Khanh poświęconą zanieczyszczeniu oceanów plastikiem,
 • cykl rzeźb hiszpańskiego artysty Manuela Ocampo nawiązujący tematycznie do chrześcijańskich obrazów świętych.

Polacy biorący udział w konkursie

W konkursie weźmie udział także 5 artystów z Polski. Będą to:

Aleksandra Waliszewska - autorka instalacji dźwiękowych
Pola Dwurnik - artystka wizualna

Prace ww. artystów z pewnością będą jednymi z najciekawszych propozycji tegorocznej edycji.

Udział polskich artystów

Biennale Wenecja 2023 - Najnowsze informacje i wydarzenia

Oprócz Polaków biorących udział w konkursie, warto wspomnieć że komisarzem polskiego pawilonu została kuratorka Natalia Sielewicz.

W polskim pawilonie zaprezentowane zostaną prace światowej sławy artystki Mirosławy Bałki. Jej nowatorska twórczość łącząca rzeźbę, instalację i performance z pewnością zainteresuje odwiedzających Biennale Wenecja 2023.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jaką opowieść snuć będzie Mirosława Bałka. Tworzy ona prace, które poruszają i skłaniają do refleksji, a jednocześnie intrygują i pobudzają wyobraźnię. Idealnie wpisuje się zatem w tegoroczne motto Biennale „Przeszłość naszego jutra".

– mówi Natalia Sielewicz, komisarz polskiego pawilonu

Bilety i praktyczne informacje

Ceny biletów na główny pawilon wahają się od 20€ (bilet ulgowy) do 32€ (bilet normalny).

Istnieje możliwość zakupu zniżkowych karnetów upoważniających do wielokrotnego wstępu.

Bilety można kupić online lub na miejscu w Wenecji.

Warto dodać, że część wydarzeń, np. otwarcie polskiego pawilonu, mają wstęp wolny.

Dojazd do Wenecji

Najwygodniejszy dojazd do Wenecji to pociąg - istnieje bezpośrednie połączenie z Warszawy. Podróż trwa ok. 22 godzin.

Innym sposobem jest samolot do Wenecji + dojazd promem z lotniska.

Nagrody i wyróżnienia edycji 2023

Podczas Biennale Wenecja 2023 przyznane zostaną nagrody dla najlepszych artystów biorących udział w konkursie.

Główną nagrodą jest Złoty Lew, przyznawany za najlepszy projekt wystawienniczy. Wybiera go międzynarodowe jury składające się m.in. z krytyków i kuratorów sztuki.

Oprócz tego przyznane będą 3 wyróżnienia specjalne oraz nagroda publiczności.

Biennale Wenecja 2023 zapowiada się zatem niezwykle interesująco i z pewnością będzie stanowić jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku.

Podsumowanie

Tegoroczna edycja Biennale Wenecja 2023 zapowiada się niezwykle interesująco. Potrwa aż 7 miesięcy, co daje dużo czasu na zapoznanie się z pracami artystów z całego świata. Będzie można zwiedzić główny pawilon, wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących oraz odwiedzić poszczególne pawilony narodowe.

W konkursie weźmie udział kilku utytułowanych polskich twórców. Dodatkowo polski pawilon reprezentować będzie Mirosława Bałka, której prace zawsze wzbudzają kontrowersje i skłaniają do refleksji.

Organizatorzy Biennale Wenecja 2023 przygotowali specjalne zniżki na bilety, dzięki czemu festiwal będzie bardziej dostępny. Ponadto część wydarzeń ma wstęp wolny. Transport do Wenecji również nie powinien stanowić problemu - istnieją dogodne połączenia kolejowe z Polski.

Miejmy nadzieję, że w kontekście wojny w Ukrainie oraz kryzysu ekonomicznego, tegoroczna edycja festiwalu przyniesie odrobinę optymizmu i wiary w siłę sztuki. Bo ta, przypomnijmy, łączy ludzi ponad podziałami i pozwala snuć marzenia o lepszej przyszłości. I wokół takich idei koncentruje się przecież Biennale Wenecja od samego początku.

Najczęstsze pytania

Tegoroczna edycja potrwa od 20 kwietnia do 26 listopada 2023 roku. Pawilon główny będzie czynny codziennie w godzinach 10-18.

Ceny biletów na główny pawilon wahają się od 20€ (bilet ulgowy) do 32€ (bilet normalny). Można też kupić karnety upoważniające do wielokrotnego wstępu w promocyjnej cenie.

Bilety na Biennale Wenecja 2023 można nabyć online na stronie tickets.labiennale.org lub bezpośrednio na miejscu po przyjeździe do Wenecji.

W polskim pawilonie zaprezentowane zostaną prace znanej artystki Mirosławy Bałki. Komisarzem pawilonu jest kuratorka Natalia Sielewicz.

Najtańszy i najwygodniejszy dojazd do Wenecji to bezpośredni pociąg relacji Warszawa-Wenecja. Podróż trwa ok. 22 godzin w jedną stronę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile liter ma alfabet? Lista liter i liczba liter w alfabecie
 2. Cala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii
 3. Bolognese - najlepszy przepis na sos boloński
 4. Bazylika św. Piotra - godziny otwarcia i informacje
 5. Azair loty - Najniższe ceny i najlepsze oferty
Autor Teresa Klewek
Teresa Klewek

Jestem pasjonatką podróży, która każdą wolną chwilę spędza na zwiedzaniu nowych miejsc. Dzielę się na blogu relacjami z moich wojaży po Europie - zarówno tych bliskich, jak i dalekich. Opowiadam o atrakcjach turystycznych, które warto zobaczyć, smacznych potrawach do skosztowania i praktycznych poradach na wyjazd. Zarażam podróżniczą pasją!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Brindisi plaże - idealne miejsce na letni urlop
KajeBrindisi plaże - idealne miejsce na letni urlop

Brindisi to wymarzona destynacja na urlop nad Adriatykiem. Poznaj uroki słonecznych brindisi plaż, ciesz się błękitem morza i smakuj lokalne delicje. Sprawdź, dlaczego warto spędzić wakacje w Brindisi.

Cala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii
KajeCala Luna - Rezerwat przyrody na Sardynii

Cala Luna to niezwykły rezerwat przyrody na Sardynii słynący z malowniczych klifów, białej plaży i turkusowej wody w zatoce. Przewodnik opisuje atrakcje i sposoby dotarcia do tej ukrytej perły Morza Śródziemnego.